Käyttöhuoneet Helsinkiin?
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000008585898.html?fbclid=IwAR3rztqsmjFy…
Itse kannattaisin.
Kommentit (17)
Käyttöhuoneet hyödyttäisivät myös kaikkia. Päihteiden käyttäjillä olisi turvallinen ja valvottu ympäristö ja apua ja tukea saatavilla ja vessat pysyisivät siistimpinä heille, jotka käyttävät niitä varsinaiseen tarkoitukseen.
Kannatan! kadut siistimmäksi. Tällä myös annetaan päihteidenkäyttäjille signaali, että teidät huomataan ja teille on oma paikkanne, joka ei ole julkiset käymälät ja lasten leikkipuistot.
Riipppuvuus on kamala kohtalo. Sieltä ei noin vaan hypätä kierteestä ulos.
Ei natsais kyl yhtään siivoo tommosii. Isot rispektit julkisten käymälöiden siivoojille!
Mitä ne käyttöhuoneet auttaisivat, kun narkit ei osaa käyttää roskiksia? Veriset vehkeet jätetään minne sattuu ja roskataan ympäristö oli sitä huonetta tahi ei.
Vierailija kirjoitti:
Riipppuvuus on kamala kohtalo. Sieltä ei noin vaan hypätä kierteestä ulos.
Narkkaaminen on oma valinta.
Ei todellakaan hyvä idea, noissa huoneissa sitten huumeissa tappaisivat ja raiskaisivat toisiaan. Voisivat raahata niihin väkisin myös viattomia.
Siinäpä taas kiva työpaikka jollekin sairaanhoitajalle tai lähihoitajalle.
Hyviä paikkoja näille olisi mm Eduskuntatalon lähelle, Töölö, Eira, Kruunuhaka, Jätkäsaari, Westend, Kauniainen, Hussin lähelle jne
Ulkomailla on käyttöhuoneista nähty hyötyä niin ei tietenkään niitä voi olla suomessa.
Sari sairaanhoitaja siellä valvoo narkkeja ja sanoo peskää kädet ja soosoo, ei saa ottaa liian isoa annosta ja muistakaa laittaa roskat roskiin ja neulat neulapurkkeihin ja sitten narkit kiittävät Saria ja sanotaan iloisesti näkemiin.
Ei narkkeihin kannata käyttää yhtään lisää rahaa, tulevat tarpeeksi kalliiksi muutenkin. Veroja vaan alemmaksi.
Vierailija kirjoitti:
Tulee kyllä.
On tämä jännä maa kun ennemmin sallitaan kovien huumeiden käyttö kuin kannabiksen käyttö. Muissa maissa sallitaan tai ihan laillistetaan kannabis. Nooh mikä tahansa muutos nykyiseen tapaan on parannus. Tuo vuosikymmeniä käytetty tapa on osoittautunut huonoksi. Ei estä tai edes vähennä käyttöä ja samalla kasvattaa haittoja. Harvinaisen huono laki.
Ymmärrän, että käyttöhuone ratkaisisi jotain ongelmia, mutta kuka sellaisen haluaisi naapuriinsa. En ainakaan minä.
Aika karun näköistä on nuo julkiset käymälät. Hyviä pointteja oli tuolla HS kommenttikentässä.