Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Väitteet mistä muistisairaudet johtuvat - tarua vai totta?

Vierailija
28.01.2022 |

Aina väitetään, että aivojen käyttö auttaa. Eivätkö sitten presidentit Ahtisaari ja Koivisto käyttäneet aivojaan? Eräs aivotutkija väitti kerran kiven kovaa, että muistisairaudet eivät ole perinnöllisiä. Nykyään useimmat lähteet väittävät toisin. En usko, että vieläkään oikein tiedetään mistä muistisairaudet johtuvat. Kaikenlaisia totuuksia kyllä julkaistaan vähän väliä. Osa varmaan tottakin. 5v päästä lista voi taas olla toisenlainen.

https://www.is.fi/terveys/art-2000008565237.html

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
28.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Myös Kekkonen kärsi muistisairaudesta. Oliko myös Kekkonen marionetti, joka ei käyttänyt omia aivojaan?

Vierailija
2/6 |
28.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä se aivokapasiteetti suojaa jkv. Totta on kuitenkin, ettei tiedossa ole juurisyyt muistisairauksille. Noi kyseiset pressat ois varmaan sairastuneet huomattavasti nuorempana, jos olisivat eläneet telkkaa tuijottaen ja makkaraa syöden ilman suuria määriä ihmiskontakteja.

Ja on luonnollista, että tiedon lisääntyessä muuttuvat myös olettamukset.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
28.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä jos se johtuu aivoihin kertyvästä alumiinista..

Olikohan fluori joka lisää alumiini imeytyvyyttä.

Vierailija
4/6 |
28.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Elintavoilla iso vaikutus myös, ravinto, alkon käyttö...

Vierailija
5/6 |
28.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Presidenteillä on kuormittava työ. Stressi, korkea verenpaine, niukat yöunet, matkustelusta johtuva aikaerorasitus, epäterveellinen ja epäsäännöllinen ruokailu (kokouspullat ja illallistarjoilut), korkea kolesteroli, ylipaino (Ahtisaarella) jne. varmaankin kumoavat heillä aivojen käytön tuomia hyötyjä.

Vierailija
6/6 |
28.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehkä kyse on siitä, että älykkäät ihmiset pystyvät kompensoimaan huonoa muistiaan ja kognition alenemista, keksivät selviytymiskeinoja.

Koulutetut ja älykkäät selviytyvät esim. ns. muistitesteistä paremmin, joten muistitestit eivät anna realistista kuvaa aina kognition tasosta.

Muistisairaus on muutakin kuin vain muistin heikkenemistä, se vaikuttaa ihmiseen kokonaisvaltaisesti.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi viisi kolme