Kokemuksia kotikuntoiluvälineistä
Kun pandemian aikana liikuntapaikat ovat olleet kiinni, moni on miettinyt, millaisten kotikuntoiluvälineiden hankkimisesta olisi oikeasti hyötyä. Mitä suosittelisitte muille omien kokemustenne perusteella? Tuleeko välineitä oikeasti käytettyä? Mitkä hankkimanne kotikuntoiluvälineet olisivat saaneet jäädä kokonaan ostamatta?
Kommentit (31)
Mihin punnerruskahvoja ylipäätään tarvitaan?
Meillä Tunturi-merkkinen kuntopyörä.
Ihan hyvä, paljon käytössä kun on olohuoneessa, voi katsoa samalla telkkaria ja tulee sentään jotain tehtyä.
Siellä ne on nurkissa. Mutta minä en ole. Vaan lenkkeilen ja teen omapaino harjoituksia.
Mullakin on kuntopyörä. Helposti tulee poljettua 45min-1,5h kun laittaa tv:stä pyörimään jakson tai kaksi jostakin hyvästä sarjasta. 🙂
Meillä...
kuntopyörä 👍 👍👍
soutulaite 👎
fitness trampoliini 👍👍👍👍👍👍
Vierailija kirjoitti:
Meillä...
soutulaite 👎
Minua kiinnostaisi kuulla, miksi ette pitäneet soutulaitteesta. Sitä pidetään kuntoa monipuolisesti kehittävänä laitteena, joten olen harkinnut sen hankkimista kotiin.
Sellaiset on parhaita, jotka sujahtaa kätevästi sängyn alle tai komeroon pölyttymään.
Jumppamatto ja matala steppilaudaksi kelpaava rahi sekä youtube-yhteys televisioon. Ja jos haluaa extraa niin pienet käsipainot. Säännöllinen treeni on kaikkein tärkein, kolme varttia vähintään kerralla jotta lihakset ehtii lämmetä.
Meillä kuntosali rakennettu autotalliin ja kaikki tarvittava löytyy, eikä ole ikävä ns. oikealle salille.
Kävelymatto löytyy ja on päivittäisessä käytössä etenkin talvella, kun ei huvita lähteä ulos, koska siellä on kylmä, lunta ja liukasta. Yleensä hölkkään matolla mieluummin kuin kävelen.
Minkä painoista kahvakuulaa tai millaisia käsipainoja suosittelette naiselle?
Laadukas kuntopyörä aerobiseen. Leuanvetotanko seinään. Käsipainoja alueelta jolla jaksat tehdä ~8 toistoa hauiskääntöä & siitä ylöspäin. Vastuskuminauhoja eri paksuuksia.
Juoksumatto. Ulkoilen päivittäin ympäri vuoden koiran kanssa mutta rakastan juosta talvella matolla kotona ja käytän sitä myös kokousten aikana kävelyyn usein.
Muutamat eri painoiset käsipainot ja setti vastustuskuminauhoja + joogamatto.
Käytän kaikkia näitä säännöllisesti. Haaveilen soutulaitteesta mutta se ei mahdu minnekään.
Vierailija kirjoitti:
Minkä painoista kahvakuulaa tai millaisia käsipainoja suosittelette naiselle?
Minä treenaan 8kg,10kg ja 12kg. Aloita 6 tai 8kg.
Käsipainot ja kahvakuula ovat olleet koko hinnan arvoisia ja enemmänkin. Ja aina voi tehdä kyykkyjä (pidellä vaikka kahvakuulaa siinä samalla käsissään) ja punnerruksia ja kontallaan potkaisuliikkeitä jalalla.
Crosstrainer on hyvä. Toki se on iso laite, joka vie tilaa, mutta jos tilaa on, niin suosittelen. Juoksumatto voisi olla hyvä, mutta tuo crossari saa nyt luvan riittää meille. Sen lisäksi minulla on painot, kahvakuula ja joogamatto. Painoja ja kahvakuulaa en enää käytä ollenkaan, vaan teen kaikki treenit kehon painolla. Joogamatto on tarpeellinen lattialla tehtyihin harjoituksiin.
Juoksumatosta ei kannata haaveilla, jos asuu kerrostalossa. Ääni kantautuu naapureiden asuntoon talon rakenteiden kautta.
Ei kannata ostaa mitään isoa jos on vaan vähän tilaa. Mulla on jumppamatto, iso kasa erivahvuisia kuminauhoja, 2x4kg kahvakuulat pienille lihaksille (hauikset, ojentajat, olkapäät) ja yksi isompi 15kg muihin liikkeisiin.
Nämä ei silti treeniä tee jos niillä ei treenaa!!
Mulla alkuun auttoi maksullinen sovellus joka aina antoi 8-10min jumppaohjelman joka päivälle. Sitä sit muutaman kerran jatkoin niin että tuli 30min. Eli treenasin joka päivä 8-30min.
Alkoi näkyä jo n. kahden viikon jälkeen jotain.
Minä en ole keksinyt mitään käyttöä urheiluliikkeen alennusmyynnistä ostamilleni punnerruskahvoille (push-up bars). Virheostos!