Keittiömyyjät kusettaa!
Meillä kävi niin, että keittiön suunnitelmaa piti muuttaa sopimuksen teon jälkeen. Keittiön hinta on annettu könttähintana ja nyt tehtyjen muutoksien hintoja ei voi tarkistaa, koska eivät anna yksittäisten osien hintaa tietoon. Selvästi kusettavat ja ovat laittaneet sinne jotakin ylimääräistä hintaa.
Onko joku päässyt sopimuksesta eroon vaikka alustava toimituspäivämäärä on sovittu, mutta tehtaalle ei vielä ole lähetetty sitä lopullista tilausta (jota ei enää voi muuttaa)?
Kommentit (2)
Erilaisilla yrityksillä on tietenkin erilaiset kiinteät ja muuttuvat kustannukset, jotka vaikuttavat näihin hintaeroihin eri yritysten välillä.
Nyt on siis kyse siitä että myyjä voi laittaa tehtyihin muutoksiin ihan mitä hintoja tahansa, kun niitä ei voi tarkistaa. Poistetusta tuotteesta vähentää oikeaa hintaa vähemmän ja lisätystä tuotteesta lisää enemmän jne.
Vai mitäs luulet, kun meillä samasta keittiö-kodinhoitohuone-kokonaisuudesta yks tarjous oli 34 000 euroa, toinen 22 000 € ja kolmas 12 000 €.
En ala edes väittämään, etteikö niissä keittiöissä ole laatueroja, mutta voiko toinen keittiö olla toista kolme kertaa parempi, kun hinta kuitenkin on kolme kertaa parempi. Kuitenkin tarjoukset oon pyydetty samanlaisilla materiaaleilla ja sisällöillä jokainen, joten siitä tuo ero ei johdu.
Minä sanon, että ei ole laadussakaan noin suuret ne erot, vaan merkistä saa maksaa, jos joku on niin typerä.