Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ärsyttääkö teitäkin, jos joku on ihan liian tarkka töissä?

Vierailija
05.01.2022 |

Noudattaa sääntöjä pilkulleen ja huseeraa koko 8 h vaikka välillä voisi ottaa vähän rennommin.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
05.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ollenkaan, yleensä minä pääsen siinä tapauksessa vähemmällä. Saatanpa vähän kehaistakin häntä, niin vielä paremmin pysyy skarppina ja minä otan rennommin. 

Vierailija
2/7 |
05.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Työaika on työnantajan aikaa. Liiaksi ei ole tarkoitus uuvuttaa, mutta ei pummaamiselle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
05.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kunhan ei kyttää muita niin ihan sama

Vierailija
4/7 |
05.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Töissä on nysvääjä joka tekee kokoajan töitä ja yrittää olla supertarkka mutta valmista tulee niin vähän ettei firmalle mitään hyötyä. Muut työntekijät saa päivässä vähintään tuplasti enemmän valmista. Joku pieni firma menisi nurin tuollaisen takia mutta yli 100 työntekijän firmaan mahtuu nysväreitä, laiskoja ja saikkipinnareita.

Vierailija
5/7 |
05.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei, jollei hän kaada sitä muiden niskaan. Minun puolestani huseeraaja tehkööt omat hommansa niin tarkkaan kun haluaa. Muut tehköön omansa vähän rennommin kunhan tekevät.

Vierailija
6/7 |
05.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä tein opinnäytetyön aikanaan tällaisen kanssa. Aluksi jaoimme alueen ja molemmat tekivät aika itsenäisesti. Sitten yhdistäessä minulla meinasi palaa hermo. Joko 20-30-sivuinen opinnäytetyö käytiin läpi sana sanalta ja pohdittiin jokaista sanamuotoa ja lauserakennetta, että voisiko se olla vielä parempi. Näitä sitten pohdittiin 8h päivässä. Samalla kuitenkin parillani oli mennyt täysin ohi se, miten tutkimuksen tuloksia tulkitaan, koska tämä oli minun osuudessa.

Ne viimeiset viikot oli stressaavat ja kamalat. Työelämässä en ole onneksi tällaisiin törmännyt.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
05.01.2022 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä. Omassa tiimissä on paljon nuoria maistereita ("kympin tyttöjä"), jotka haluavat tehdä kaiken täydellisesti ja tietää supertarkat säännöt kaikkeen. Kyselevät saako tehdä sitä tai tätä yms. Vastaan usein, että eihän tuohon lupaa voi antaa, mutta mistä kukaan saisi tietää, jos noin teet ja ihan varmasti moni muukin on noin tehnyt.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yksi kahdeksan