Voiko siskoni olla narsisti?
Siskoni teki minusta ilmoituksen viranomaisille sen jälkeen kun oli ensin kuukausia myrkyttänyt mieltäni lapsiprojektia vastaan ja sanonut lopulta "uskon kyllä että tiedät mitä teet". Hän meni puukottamaan minua selkään. Olen itsellisenä lahjasoluprosessissa. Olin aluksi aivan järkyttynyt. Mikä ihme häntä vaivaa? Ja mikä ihme itseäni vaivaa kun taas päästin hänet lähelle.
Emme ole olleet ikinä läheiset. Läheisyys hänelle tarkoittaa lupaa olla negatiivinen ja myrkyttää mieli. Käyttäytyminen pahenee aina kun minulla alkaa mennä hyvin. Siskoni on neuroottinen ja hänellä on märehtimis- ja vatvomistaipumuksia. Olen itse suoraviivainen ja sanon asiat niinkuin ne ovat.
Nuorempana kun minulla ei ollut tunteiden erottelukykyä annoin hänen kaataa korvaani sitä toksista puhetta. Hän ei voinut sietää sitä että olin läheinen isäni kanssa. Kuuntelin tunteja toksista yksinpuhelua - koska välitin. Lopulta sairastuin vuosien negatiivisuuden jälkeen. Kävin terapiassa läpi siskosuhdetta ja vähän aikaa muistin taas olla oman itseni puolella. Aina kun hän on saanut minut maahan loppuu vähäksi aikaa kiusaaminen.
Kun isäni kuoli yritin lähentyä häntä vauva- asian ympärillä. Se oli virhe. Kun lähdin rohkeasti itsentuntoni parannuttua hankkimaan omaa perhettä, ei hän voinut sietää ajatusta ollenkaan ja kehitteli minusta jonkun aivan tolkuttoman varoitteluviestin sairaalaan, jossa olen hoidoissa.
Hän keksi myös 10v sitten että isämme on tehnyt "petoksen". Sitten konsultoitin lakimiestä, kopoitiin tilikirjoja ja laadittiin varasuunnitelmia siltä varalta, että joudumme oikeuteen. Mitään ei ikinä tapahtunut. Sama show on käyty läpi yhden jos toisenkin asian kohdalla. Kyseessä on pelottava pakko-ajatus jota hän ensin inttää kuukausikaupalla (tai vuosia) ja sitten alkaa dominoimaan ja kontrolloimaan.
Koko aika käytös menee pahemmaksi. Minun pitää varmaan tehdä hänestä rikosilmoitus. Hänellä on huono itsetunto eikä monta kaveria. Olen sosiaalisesti paljon taitavampi. Toki niille ihmisille, ketkä ovat aivan hänen lähipiirissä hän näyttää eri kasvot. Niille on ollut hankala yrittää selittää tätä. Olen jäänyt aika yksin näiden hänen syytösten kanssa. Juodun käymään sosiaaliviranomaisella ja psykiatrille. Aion kertoa huoleni molemmille.
Kommentit (6)
Vierailija kirjoitti:
No ei tästä narsismi välity näillä tiedoilla. Kuulostaa siltä että hän on syystäkin huolissaan kyvystäsi olla vanhempi. Teillä on molemmilla ollut varmaankin hyvin vaikeat kasvuolosuhteet. Liian vaikeat lapsen vanhemmaksi tässä vaiheessa elämää?
Ai pystyit sanomaan tekstistä etten ole sopiva vanhemmaksi? Oletpas taitava. Lapsuudenkaverini, joka on normaalisti sopuisa ja sävyisä (tuntee siis meidät molemmat) sanoin ensimmäiseksi tämän kuultuaan; jos ei muu auta niin rikosilmoitus.
En saanut tolkkua tuosta tekstistä. Lisää konkretiaa!
Teksti on kuin seinähullun kirjoittamaa.
Itsellinen äitiys perustuu hedelmöityslakiin. Pykälä 8 siinä sanoo, että lapselle on turvattava tasapainoinen kasvu ja kehitys. Tähän epämääräiseen vaateeseen vetoamalla saat kenen tahansa hoidot pysäytettyä ja lääkäreiden on pakko laittaa sama prosessi käyntiin kuin perättömän lastensuojeluilmoituksen kohdalla. Mitään ei kysytä, ilmoitusluontoinen asia. Tässä on nyt myös sairaala toiminut väärin. Hoitojen alussa tehdään psykologinen arvio, jonka puoli vuotta sitten pääsin ihan normaalisti läpi.
No ei tästä narsismi välity näillä tiedoilla. Kuulostaa siltä että hän on syystäkin huolissaan kyvystäsi olla vanhempi. Teillä on molemmilla ollut varmaankin hyvin vaikeat kasvuolosuhteet. Liian vaikeat lapsen vanhemmaksi tässä vaiheessa elämää?