Olen ehkä 35v näköinen mies, ikä on oikeasti 53v, vanhat koulukaverit ei enää tunnu oman ikäisiltä....
Katon usein vanhoja koulukavereita että ne näyttää jotenkin tosi vanhoilta.... Jotenkin oudot fiilikset tulee joskus...
Mun äiti oli myös joskus 45-vuotiaana vielä huomattavan nuoren näköinen.
Kommentit (30)
Älä jaksa.
Vedä nyt se valkoinen kauluspaita päälle, farkut ja tennari jalkaan ja totea baanalla jo ettei ne nuoremmat naiset susta kiinnostu.
Just juttelin 68v tätini kanssa, hänellä oli aivan samat ajatukset! Omaa vanhenemista ei samalla tavalla tajua kuin muiden.
No onhan se parempi näyttää 53-vuotiaana 35-vuotiaalta kuin jos näyttäisi 35-vuotiaana 53-vuotiaalta.
Ap, kaikki me ajatellaan noin. Kun katson oman ikäisiä, ihmettelen aina miten vanhoilta he näyttävätkään. Itse en ole omasta mielestäni muuttunut mihinkään siitä kun olin hieman päälle kolmikymppinen. Tosin passikuvasta katselee kyllä tukevasti keski-ikäinen nainen, mutta en jotenkin osaa mieltää tuota kuvaa omakseni. Uskallan kyllä väittää, että nuoremmilla ihmisillä ei ole vaikeuksia nähdä todellista ikääni, vaikka omat fiilikseni olisivatkin miten nuorekkaat hyvänsä. Semmoista se on, omaa ikääntymistä ei näe yhtä helposti kuin muiden.
Kyllä niiden oman ikäisten kanssa on kuitenkin mukavampi silti jutella kuin niiden puolta nuorempien. Elämässä kertyy matkan varrella mukaan muutakin kuin ryppyjä.
Vierailija kirjoitti:
Kyllä niiden oman ikäisten kanssa on kuitenkin mukavampi silti jutella kuin niiden puolta nuorempien. Elämässä kertyy matkan varrella mukaan muutakin kuin ryppyjä.
Joo. Siinä olet täysin oikeassa. Henkisesti olen paljon enemmän samalla aaltopituudella viiskymppisten kanssa. Terv. Ap
Kyllähän jotkut ei aikuistu koskaan. Ikävä kyllä se ulkonäkö tosin on kaikkien muiden mielestä se 50+ äijänkääpä.
Ihan normaalia tuommoinen.
Kaikille käy niin että oman vanhenemisen huomaa siitä, että oman ikäiset alkavat näyttämään vanhalta.
Se johtuu siitä että peilin edessä ottaa tiedostamattaan vähän freesimmän ilmeen ja asennon. Ne sitten unohtuvat kun peili on pois.
Mielikuvitustyttöystäväni on myös vanhaantunut, näkee selvästi miten on tullut lisää vahvuuttaa reisiiin, sääriin sekä muuallekin, korvat ovat pysyneet aika tavalla ennallaan. Asia olisi muuten ihan kunnossa pieni tuhdistuminen vain kaunistaa tuota, oli ennen ihan kusimato ja helppoa istumatyötä kun tekee niin sporttailukaan ei kaikkea estä. Se vain on tuo naama joka tuppaa olemaan avun ulottumattomissa kovin on jo alkanut tulla "naururyppyjä" kyllä se naisen alamäki on aika jyrkkää 30 ikävuoden jälkeen. Henkisesti tosin ihan virkeä vielä. Melko outoa, sitä luulisi mielikuvitustyttöystävän pysyvän aina yhtä nuorena, mutta selvästi tuo on rupsahtanut, tiedä mahtuuko kohta enää päähäni. Itse olen lähinnä komistunut vaikka olenkin jo melko iäkäs verrattuna häneen, sitä jotenkin vain kiintyy kaikenlaisiin otuksiin eikä tuo taida enää muita saada jos siitä luovun. Sellaista pyyteetöntä hyväntekemistähän tämä vanhemman seämiehen elämä on.
Parempi noin päin, moni ylensyönyt kolmekymppinen menee helposti viiskymppisestä.
Vierailija kirjoitti:
No onhan se parempi näyttää 53-vuotiaana 35-vuotiaalta kuin jos näyttäisi 35-vuotiaana 53-vuotiaalta.
Komppaan tätä.
Vierailija kirjoitti:
Kyllähän jotkut ei aikuistu koskaan. Ikävä kyllä se ulkonäkö tosin on kaikkien muiden mielestä se 50+ äijänkääpä.
Et voi puhua toisten suulla. Tuo on vain oma mielipiteesi.
T. Nainen, joka pitää varttuneemmista miehistä.
täytyy hankkia maskeeraajalta 80 vee look ja sopeutua?
Hei,
10 päivää enää Jouluun, jipiiiiii
Vierailija kirjoitti:
No onhan se parempi näyttää 53-vuotiaana 35-vuotiaalta kuin jos näyttäisi 35-vuotiaana 53-vuotiaalta.
Näitäkin on nähty. Viina vanhentaa.
Minkä merkkiset tennarit sulla on?
Varmaan suurin osa keski-ikäisistä ja vanhemmista pitää itseään ikäistään nuoremman näköisenä ja nuorekkaana. Ikäänkuin se on jotenkin hyvä ja tavoiteltava asia.
Johtuneeko nykyajan yhteiskunnan nuoruuden palvonnasta ja ihannoinnista?
Mummoni ei olisi halunnut mennä palvelutaloon, kun ne muut on siellä niin vanhoja. Mummo oli nuorekas 82 vee 😂
Pukeuduthan, ap, myös tyköistuvaan farmariasuun?
Nuorekas mies menee 55+ kevyesti kolmeviitosesta