Halpoja ruokia..
Tai ei nyt välttämättä tarvitset halpoja olla,mutta
itellä pää aivan tyhjä,mitä ruokaa sitä tekisi!?
Kommentit (4)
jauhelihakastike + perunat
uunilohi + muusi
paella (kana)
sellerisosekeitto
kasvispihvit + lohkoperunat
maksalaatikko/lihaperunasoselaatikko (valmis)
salaattia tai kaviksia sitten lisäksi..
Linssikeitto - pohjaksi currytahnaa kuullotettujen sipulien kanssa, linssit perään ja kasvisliemessä kypsiksi. Täyttää mahan hyvin.
Sosekeitot, lempparina punajuurikeitto - punajuurit, pari perunaa ja porkkanaa keitetään kypsiksi ja soseutetaan, voi maustaa mustapippurilla ja timjamilla. "Silmäksi" tosi hienoksi silputulla valkosipulilla maustettua maustamatonta jogurttia.
Osta naudan tai porsaan keittolihaa runsaasti. Keitä kaksi tuntia laakerinlehti-maustepippuriliemessä ja kuori vaahto. Kun liha on kypsää ja irtoaa luista, poista kaikki kalvot, jänteet, rasva ym. niin, että jäljelle jää vaan hyviä lihanpaloja ja säästä myös jonkin verran keitinlientä. Niistä voikin sitten tehdä mitä vain: lihakeittoa (käytä osa keitinliemestä), kaalikeittoa, (pasta)kastiketta, laatikkoruokaa tai vaikka pizzaa.
Todella edullista ja hyvää!
- kinkkukiusaus
- kaalilaatikko
- makaronilaatikko
- tonnikalapasta
- liha-perunalaatikko
- pinaattikeitto
- hernekeitto