Huusin tänään miehelleni että hänen vanhempansa
eivät saa tulla vahtimaan lapsiamme.
Hän ehdotti että tulevat hoitamaan lapsia erään asioiden hoitamisen ajaksi. Kielsin ehdottomasti, lapsiani ei heidän vastuulleen anneta.
Asiasta on keakusteltu usein ja minulla on äitinä velvollisuus huolehtia lastemme turvallisesta hoidosta. Minua ei voi pakottaa jättämään lapsia ihmisille, joihin en luota.
Olen usein miettinyt, että olenko kohtuuttoman hysteerinen. Olen siis välillä antanut heidän hetken katsoa lasten perään. Viimeksi jätin lapset heidän vastuulleen 5 minuutiksi (olin itse paikalla, mutta en näköyhteydessä) ja tuloksena oli kuopuksella pää auki. Sitä hetkeä eivät kyenneet vahtimaan. Ja taas syytin itseäni tyhmyydestä. Ei enää.
Kutsun mieluummin ventovieraan kuin nuo.
Kommentit (8)
Meilläkään ei anoppi vahdi lapsia paitsi jos olen itse kotona (tai mies). Mies on meillä kuitenkin samaa mieltä. Valitettavasti liian monta vaaratilannetta:( Viimeisimmässä kummaltakin meinas sekä anopilta että lapselta meinas lähteä henki. Suoraan sanottuna en tajua kuinka anopilla on enää edes ajokorttia...
lapset on villejä eikä voi laittaa mummon tai ukin syyksi sitä jos lapsi teloo itsensä.
Vahinkoja sattuu lapselle kuin lapselle.. vai meinasitko patentoida lapsellesi jonkun kypärän ynnä muun liivin ettei satu tapaturmia?
En ymmärrä kantaasi mikset antaisi isovanhempien hoitaa lapsiasi!
Ovathan hekin olleet joskus vanhempia itsekin.
Jos ovat esim. alkoholisteja, ymmärrän asian hyvin.
Jos lapsella on kerran pää auki, niin se ei kerro vielä appivanhemmista mitään. Lasten kanssa oi sattua mitä vaan ja sama olisi voinut tapahtua, vaikka olisit ollut itse paikalla. Jos ei sitten anoppi tai appi ihan selkeästi laiminlyönyt vahtimisvelvollisuuttaan.
niin et voi sanoa etteikö isovanhemmat katsoneet lapsesi perään. Ovat voineet hyvinkin katsoa samassa huoneessa, mutta tapaturma sattui silti.
Ei lasta aina saa kiinni jos vaikka kaatuu
Voit olla hysteerinen (koska vahinkoja sattuu joskus kaikille) tai olla olematta (jos oikeasti eivat ymmarra millaista valvontaa teidan lasten ikaisille pitaisi jarjestaa).
Minulla on anoppi, johon luotan taysin lasten turvallisuuden osalta; apelle en jattaisi lapsia koskaan sekunniksikaan (han kulkee ihan omissa maailmoissaan, kadullakin kavelee alle kolmivuotiaan EDELLA eika katso taakseen, saattaa nukahdella kesken kaiken, jattaa vahvat laakkeensa saannonmukaisesti lasten ulottuville, ja samalla KUVITTELEE olevansa erinomainen lastenhoitaja...)
Se, etta ap:n mies on elossa, ei minusta kerro siita osaavatko he hoitaa lapsia, ovat voineet unohtaa miten lapsia hoidetaan, olla vanhoja/sairaita/alkoholisoituneita, tai ap:n miehella on vain ollut tuuria... ;-)
lapsenvahteina.
Jotenkin hysteerinen vaikutelma sun viestistä tuli, voisitko hiukan selventää?
Minulla kouraisee aina niin syvältä sydämestä kun vain ajattelenkin lapsensa menettäneen äidin tuskaa. Sattuu ihan käsittämättömän paljon.
Ensinnäkin appivanhemmat päästävät lapset yksi laiturille "koska eiväthän he veteen mene". Enempää tuskin tarvitsee perustella. He eivät hoida lapsiamme.
ap
Jos isovanhemmat ovat selvinpäin, niin osaavat katsoa lasten perään, onhan miehesikin hengissä. Lapsi voi kaatua ja satuttaa itsensä, vaikka vahtisit koko ajan, huono tuuri vain.