Otin pari päivää sitten rokotteen. Vieläkin olen poikkeuksellisen väsynyt
Kommentit (6)
"""Syyskuussa Torontossa oli D-vitamiinikokous. Uusi suositus on: 1000 IU = 25 mcg jokaista painopaunaa kohden. Kun paunan jakaa kahdella (1 lb. = 16 oz. = 453,59237 g.) niin saa karkeasti ottaen kilomäärän eli jokaista 12.5 kg:aa, tarkkaan laskien 11,339807 kg:aa, kohden tuo 1000 IU. Tällä annoksella jatketaan 3 kk jonka jälkeen S-D-25 testi. Pitoisuuden pitäisi olla yli 100 nmol/ l. Jos se on alle, niin annosta lisätään ja jos yli niin vasta 250 nmol/l ylittävillä annoksilla kannatta laskea D-vitamiinin määrää. Siis asia on selvä kuin pläkki, mutta sitten on se suuri Mutta. Useimmat terveyskeskukset kieltäytyvät mittaamasta D-vitamiinia! Miksiköhän? Se on sitä suomalaista lääketiedettä."""
"""1976 -rokotuskampanjan perusteella on arvioitu H1N1 -rokotteeseen liittyvän riskejä. Yksi sadastatuhannesta rokotetusta voi kuolla. Eli Suomessa, jos kaikki rokotetaan, niin 50 ihmistä menehtyy rokotteeseen. Siis viisikymmentä ihmistä kuolee, jos pyritään estämään tätä Puskan hypoteettista lukua. Asiahan olisi matemaattisesti ihan ok, jos rokote antaisi 100 %:n suojan, mitä se ei valitettavasti anna. Rokotteen tehosta ei tiedä kukaan, mutta tavallisesti se on 30 – 70 %:n välillä. Myös osa rokotetuista voi kuolla itse tautiin, jolloin tämä mahdollisuus tekee tuon edellisen matematiikan monimutkaiseksi. Tämän hetken tiedon mukaan USA:ssa olisi menehtynyt 1000 ihmistä tähän mennessä. Luku Suomeen suhteutettuna tekee runsaat 16 ihmistä. Jos tähän mennessä Suomessa on kuollut 2 ihmistä, voi sanoa, että olemme pärjänneet erinomaisesti. Lukuja voi tulla lisää, ja aika näyttää miksi asiat muuttuvat, mutta edelleenkin kyseessä on lievä tauti. Mikään ei osoita muuta."""
http://www.anttiheikkila.com/index.php?id=99&arkisto=1
D-vitamiini torjuu sikainfluenssaa
"""D-vitamiini osallistuu yli 200 viruksia ja bakteereja torjuvan peptidin tuotantoon elimistössämme. Nämä peptidit (valkuaisaineet) ovat luonnon omia antibiootteja, jotka suojaavat meitä tartuntataudeilta. Kun D-vitamiinin saanti on liian niukkaa, alenee myös luonnollinen puolustuskyky."""
http://www.biovita.fi/uusi/news.php?lang=fi&id=1476
"""Lääkäri Hannu Vierolan mielestä suomalaisten D-vitamiinin puute alkaa olla hälyttävällä tasolla. Ruokavaliosta tai ympäristöstä kesällä saatu vitamiinimäärä ei riitä syksyllä edes isänpäivään saakka.
Iisalmelaislääkäri Hannu Vierola on työnsä kautta päätynyt tutkimaan potilaidensa D-vitamiinin määriä. Tulokset ovat olleet hälyttäviä, esimerkiksi 15-vuotiaista tytöistä joka viides on lähestulkoon riisitaudin partaalla. D-vitamiinin vajaus koskee kuitenkin myös kaikkia muita ikäluokkia ja molempia sukupuolia. Kriisiryhmiä ovat nuoret ja vanhukset sekä laktoosi-intoleranssia ja keliakiaa potevat.
D-vitamiinin puute aiheuttaa lukuisia puutostiloja. Matala D-vitamiini lisää Vierolan mukaan mm. syöpäriskiä, luun haurastumista, diabetesta, verenpainetautia, MS-tautia ja influenssaa.Vitamiinin lisääminen ruokavalioon vähentää nivel- ja lihassärkyjä, kohentaa lihasvoimaa, mielialaa ja karkoittaa väsymystä."""
On the epidemiology of influenza
http://www.virologyj.com/content/5/1/29
Vitamin D and H1N1 Swine Flu
http://www.vitamindcouncil.org/newsletter/vitamin-d-and-h1n1-swine-flu…
A(H1N1)-influenssa ja D-vitamiini
http://terveesti.blogs.fi/2009/08/07/a-h1n1-influenssa-ja-d-vitamiini-6…
D-vitamiini:
http://personal.inet.fi/koti/remeli/D3.htm
D-vitamiinin puute ja suomalaisten sydänkuolemat
http://www.biovita.fi/uusi/news.php?lang=fi&id=1525
Kyllä voi johtua rokotteesta vielä kahdenkin päivän päästä oleva heikotus. Minullakin oli heikotusta kaksi päivää rokotteesta ja maha kuralla.
teen kohta ilmoituksen asiattomasta viestistä. älä kopioi jatkuvasti samaa viestiä. Olisin ottanut tottakai rokotteen vaikka siitä olisi isompiakin sivuvaitutuksia tullut. Kestän tämän väsymyksen vallan hyvin verrattuna siihen että riskinä on vakava influenssa. lähinnä kysyin että voiko johtua rokotteesta. asiallista tietoa kaipasin, en mitään d-vitamiinihöttöä.
ap
mä sain rokotteen torstaina, ja en oo huomannut vireystilassa mitään muutosta.
Torstaina oli päänsärkyä, käsi vähän kipeä.
Eilen käsi enemmän kipeä, ei päänsärkyä.
Tänään käsi törkeän kipeä =(, ei muita oireita.
Montahan päivää tää käsisärky voi kestää?
Sain keskiviikkona rokotteen. Ensimmäisenä yönä roketetun käden päällä ei ollut "mukava" nukkua. Muuten ei ole ollut mitään ongelmia. Ei väsymystä, päänsäryky, kipua...
ja on väsynyt. Ei oikein jaksa mitään.