lue tämä kokoomus -häirikkö; hanki wc-paperia jos et ymmärrä.
dickens n pikku satu Ebenezer n ku|i|arjanpidosta (nyt ehkäpä seven in muodossa) jossa niboteering tulee senttien laskemisesta kun ei osata hahmottaa suurempaa valuuttayksikköäkään; mesotaan tuloksesta eikä "metsässä" (haluta) nähdä tajuta muita "puu"-objktiiveja (mitähän ne voisivat olla), joita jo viimeistään vuosituhannen vaihteesta (ellei aiemmmin) monet tahot ovat tuoneet esille; sisäiset spöket t ghost s ja trullit, missä onkaan se kallein joulupuu jossa tuohetkin on kultaa kalliimpaa?
vastaavan pitää tietää miten finanssistrategiansa "täppää" tai "plottaa" ilman että tulee dysfunktionaalisia päätöksiä siitä on kustannus"utility" alhainen tai korkea. On toki olemassa monia menetelmiä ja jopa teorioitakin avuksia mutta se ei välttämättä r|niitä. siis rajoitetaan muiden objektiivien potentiaalia mittaamalla ja kontrolloimalla; missä on motivaatio? konemainen, yksnkertaistettu laskenta kattamaan jokainen resurssi? kuunnella ja oppia enemmänkin kuin sanella ja "ohjata" toimintaa.
datan hamstraaminen on halpaa, mutta sen jalostaminen maistuvaksi hernekeitosoppatykiksi on eri asia. nyt sitten janan jatkoksi yritetään joka kohteeseen tunkea ai ta jonka luullaan rasvaavan liukuhihnat ihan tuosta vaan jokaisessa problem domain ssa?