Millaiset välit sun äidillä ja isänäidillä on/oli? Anoppi&miniä suhde?
Kommentit (10)
Ihan ok tietääkseni. Äitini hoiti anoppiaan paljon tämän ollessa vanha ja sairas, teki sen varmaankin velvollisuudentunnosta, mutta kyllä mummoni sitä apua käsittääkseni arvosti, vaikka äiti ei mikään lempiminiä ollutkaan. Isäni ei ollut lainkaan läheinen äitinsä kanssa.
Lämpimät ja läheiset, ihan kuten mulla nyt anoppini kanssa.
Äidillä ja anopillaan oli hyvät välit. Äitini kyllä papatti ja purnasi joskus. Mutta tuon ajan ihmiset arvosti vanhempaa sukupolvea. Heitä autettiin aina, vaikka välillä ei niin olis huvittanutkaan.
Molemmat osasi kivasti löytää toisestaan sen hyvän, paremman puolen. Jos pientä riitaa tulikin, niin ne sovittiin ja sitten heillä tuntui taas olevan entistä parempi meno. Aina viimekädessä puolustivat toisiaan muita vastaan. Naiset pitivät yhtä jopa isääni vastaan.
Olivat suunnilleen parhaimmat ystävät, en muista että olisivat koskaan riidelleet (oikeesti 🙂).
Aika olemattomat. Niin on isänäidillä kyllä isäänikin sekä meihin heidän lapsenlapsiinsa. Lapsenlapsenlapsia ei ole koskaan tullut katsomaan vaikka kutsuttu on. Täysin vieras ihminen itselleni.
Käsittääkseni ihan hyvät välit oli. Minullakin oli hyvät välit anoppini kanssa.
Oikein hyvät ja arvostavat välit molemmin puolin. Isoäiti asui meillä, häntä varten oli oma huoneisto talossa. Isoäiti sääli ja tuki äitiäni kun poikansa typerehti.
En koskaan kuullut isänäidin sanovan juuta enkä jaata, äiti sen sijaan selosti tarkkaan miten kamala ihminen hänen anoppinsa oli.
Olen nyt aikuisiällä ruvennut vähän epäilemään näitä kertomuksia.
Vanhempani erosivat kun olin teini-iässä, näin isoäitini vain kerran sen jälkeen, silloinkin pikaisesti, kaffetta joimme hänen keittiössään. Jäi ihan neutraali mielikuva.
Isäni oli alkoholisti, ei väkivaltainen mutta saattoi kyllä olla tosi ilkeä.
Olin jotain 35 tai vielä vanhempi, kun äitini äkkiä putkautti kertomuksen siitä miten isä muka aikoi t*pp** hänet töytäisemällä näkötornista alas.
Taisi oikeasti olla pelkkä painajaisuni. Kai hän olisi siitä muuten kertonut monet kerrat aiemminkin kun muiden haukkuminen oli hänen mielipuuhaansa jos tapaus olisi ollut aitoa todellisuutta.
Kamalat. Äitini on isän kakkosvaimo, eikä tietenkään ole koskaan ollut mummon mielestä yhtä hyvä kuin ensimmäinen vaimo.
Äitini vihasi mummia. Mummi tietääkseni piti äidistäni yhtä paljon kuin muista miniöistään.