Suussa etenkin syömisen jälkeen tunkkainen paha maku, mieheni valittaa että henki haisee, hammaslääkäri ei löytänyt mitään
Pienen rei`än jonka paikkasi vaikka sanoi itsekkin, että se tuskin on ongelma.
Kommentit (20)
Koita auttaako purskuttelu vedellä ja hammasvälien lankaus ruokailun jälkeen. Väleihin voi jäädä ruuanmuruja jotka alkavat haiskahtaa. Lankaamalla näet onko joku tietty väli/ välit keräilijöitä. Väljät välit voi paikkaamalla tiivistää napakammaksi tai sitten hioa niin että puhdistuvat helpommin.
Proppuja nielussa. Ehkä ne lähtee liikkeelle, kun syöt ja siksi haisee. Tämä on hyvin todennäköinen vaihtoehto kohdallasi.
Proput ja peite kielessä. Poista ne. Proppuja saa ulos painamalla/pullauttamalla topsyllä niitä kita- vai nielurisoja.
Ylipainoa? Hapan ihminen haisee pahalle.
Minä yritin saada kuukausia paksua peitettä pois kielestä. Parissa päivässä alkoi vaaleanpunainen kieli näkymään kielen reunoilta kun lopetin maitotuotteet. Prosessi on kesken mutta koko ajan kieli näyttää puhtaammalta.
Tosi monella tulee proppuja niin ettei sitä edes itse tajua, jos ne ovat hyvin pieniä. Joskus tosi harvoin sellainen oikein jää kielen päälle ja sitä luulee ruoan muruksi ja sylkäisee pois/nielaisee. Eivät ole onneksi vaarallisia mutta haisevat ihan hirveältä... Auttaa kun kurlaa syömisen jälkeen suolavedellä tai välttää helposti risojen koloissa paakkuuntuvia maitotuotteita kuten joutavia jogurtteja ja maitopohjaisia jäätelöä jne. Varsinkin jos on isot nielurisat niin noita tulee. Angiinat ym. kurkkutulehdukset yleensä isontavat noita koloja entisestään eli sairastelun myötä voi pahentua, ellei risoja poisteta.
Mun puolison hengitys haisee p*skalta, jos hän ei ole syönyt koko päivänä mitään. Olen sanonut hänelle, että taitaa suolisto olla tyhjä peräsuoleen asti, joten haju tulee sieltä.
Älä syö lihaa tai maitotuotteita.
Kuulostaa ihan refluksilta tai helikobakteerilta.
Varaa aika sisätautilääkärille.
Ketoiletko? Vhh yleensäkin myös voi haista hengityksessä.
Vierailija kirjoitti:
Ketoiletko? Vhh yleensäkin myös voi haista hengityksessä.
Voi, jos ei huolehdi elimistön happoemästasapainosta
Mätä haisee myöskin voi olla juurihoidettava joku hammas. Mädän haistaa itse kun vedät sormella ikeniä ja haistat sormea.
Mitkä ruuat aiheuttaa teillä proppuja? Minusta tuntuu siltä että minulla jää pähkinöistä palasia sinne nielun onkaloihin, joskus pastaa tai leipää.
Refluksi joka voi olla niin lievää ettei välttämättä itse huomaa. Jossain tiedeohjelmassa oli koe, jonka tulos osoitti että maitohappobakteerit auttavat pahanhajuiseen hengitykseen. Kokeilin ja piti paikkansa. Kokeilepa!
Vierailija kirjoitti:
Koita auttaako purskuttelu vedellä ja hammasvälien lankaus ruokailun jälkeen. Väleihin voi jäädä ruuanmuruja jotka alkavat haiskahtaa. Lankaamalla näet onko joku tietty väli/ välit keräilijöitä. Väljät välit voi paikkaamalla tiivistää napakammaksi tai sitten hioa niin että puhdistuvat helpommin.
joo tai sitte niitä pikkuruisia hammasväliharjoja,apteekin suunhoitohyllyssä on.
Nii,toisaalta ongelma voi olla vatsassa,esin joillai liha kestää sulaa ja se saattaa löyhkätä!
Elin tapasi. Onkos nielu ja kitarisat tallella? Niihin tartuu ruuan tähteet ja lemuaa.Kuin vatsahaposi? Mitä lapaat suuhusi ? Vatsahappojen takia vatsalaukun sisällön hapot, nousee ylös ja varmaan haisee!
Mulla on refluksi, ja kun se oireilee niin hengitys haisee hirveälle.
Tutki nielusi jos sulla on proppuja. Ne haisee.