Työtarjous ja valtion määrärahat
Mulle tarjottiin työtä valtiolta, mutta työpaikkailmoituksessa lukee seuraavaa: "Virat täytetään ehdollisina siihen saakka, kunnes eduskunta vahvistaa niihin myönnettävät määrärahat". Osaako joku sanoa, kuinka todennäköistä on, että rahoja ei myönnetä ja työpaikka lähtee alta? Miten tässä nyt uskaltaa nykyistä työtä irtisanoa, jos uusi paikka ei ole varma? Soitan kyseiselle esimiehelle vielä perjantaina asiasta, mutta onko kellään mitään hajua tästä?
Kommentit (2)
Ei voi tietää ainakaan jatkosta. Kuinkakohan usein määrärahojen saaminen vaikuttaa sitä epätodennäköisemmältä, mitä vähemmän valitun halutaan jatkavan? Sitten voikin varmistua kun työskennellyt on jo lähtenyt pois.
Ylipäänsä voi varautua, että vaikka hoitaisi työnsä hyvin, työpaikassa ei lupailla mitään vaan vedotaan rahoituksen auki oloon.
Tuskin rekryymistä tehtäis jos ei oo rahoitus aika varma asia?