Mitä järkevää voi tehdä työttömänä … miten päivänne sujuu?
Kommentit (16)
Hakea niitä töitä ja tehdä vaikka keikkaa. Voi veljet mikä kysymys. Saisi olla Suomessakin puolen vuoden määräaika työttömyyskorvauksen maksamiselle ja korvaukset muutaman satasen luokkaa. Työinto kasvaa ihan eri sfääreihin kun tulee nälkä ja velka kylään.
Tanssin noin 20 tuntia viikossa. Käy töistä.
Opiskelen itsenäisesti lisää alasta, jolle pyrin työllistymään.
Jos olet lihava, laihduta. Itse jäin työttömäksi ja aloin heti laihtumaan kun oli taas aikaa kuntoilla ja miettiä syömisiä. 8kk:ssa -30kg. Monesti miettinyt että työttömänä ei ole muuta kuin aikaa niin silloin olisi vihdoin hyvä alkaa pitämään itsestä huolta, on aikaa liikkua ja aikaa panostaa terveelliseen ruokaan. Ja rahanpuutetta on turha laittaa syyksi, terveellienn ruoka ei maksa sen enempää eli työttömällä on varaa syödä ravitsevaa ruokaa laihduttaessa.
keittää aamupuurot ja katsoa päivän uutiset. käydä kävelyllä, kirjastossa.
Harrastukset.
Itselläni anime, manga, hentai ja PlayStation. Muuta en itseasiassa tarvitsekkaan. Niin, ja ruoka ja uni.
Vierailija kirjoitti:
Hakea niitä töitä ja tehdä vaikka keikkaa. Voi veljet mikä kysymys. Saisi olla Suomessakin puolen vuoden määräaika työttömyyskorvauksen maksamiselle ja korvaukset muutaman satasen luokkaa. Työinto kasvaa ihan eri sfääreihin kun tulee nälkä ja velka kylään.
Mitä keikkaa? Luuletko sinä, että kaikilla aloilla voi tehdä keikkaa?
Mites olisi vaikka elämästä nauttiminen? Kun ei ole kiire minnekkään voi lähteä maanantaina hyvien unien jälkeen vaikka pitkälle vaellukselle.
Monilla ihmisillä tuntuu olevan työ koko elämä eikä omasta mielestä näkn pitäisi olla.
Työttömänä olin ylivoimaisesti onnellisin kun sain mennä ja tehdä aivan rauhassa ilman kellon katselua tai aikatauluja jne
Parasta herätä metsästä kirjoitti:
Mites olisi vaikka elämästä nauttiminen? Kun ei ole kiire minnekkään voi lähteä maanantaina hyvien unien jälkeen vaikka pitkälle vaellukselle.
Monilla ihmisillä tuntuu olevan työ koko elämä eikä omasta mielestä näkn pitäisi olla.
Työttömänä olin ylivoimaisesti onnellisin kun sain mennä ja tehdä aivan rauhassa ilman kellon katselua tai aikatauluja jne
Tämä oli totta myös mun kohdalla. Sitten pääsin palkkatuella alalle, joka kolahti. Nyt pyrin opiskelemaan kyseistä alaa, että voisin työllistyä sille oikeasti.
Sanoisin siis että kannattaa nauttia vapaudesta ja myös tarttua kiinnostaviin mahdollisuuksiin, kun niitä avautuu.
Kuntoilua,ulkoilua,kirjasto,uinti ym.Lasken niitä pennosiani, listaan ja budjetoin, että miten ne riittäisi muuhunkin kuin just vaan kotona istumiseen ja kaurapuuroon, vaikeaa on venyttäminen lähes tyhjästä...
Hyvä vitsi tuo aina niin freesi"hae vaikka niitä töitä", monenko vuoden päästä sen päänsä seinään hakkaamiseen voi lopettaa ja sen turhan haun, kun ei kerta kelpaa tarpeeksi kauan työttömänä oltuaan enää edes 9€ ilmaistöihin?! Ja mitään muutahn ei saisi tehdäkään vuorokaudenympäri, ku ntyöhakemuksia rustata,hohhoijaa...
Joo ehdottomasti parasta on vapaus tavallaan(työkkärin ja kelan orjana vähän suhteellinen käsite, mutta...)aikaa siis olsi muttei juurikaan rahaa, jos pelkillä tuilla kitkuttelee. Ja surullista huomtat tuttavissa miten ainkin Suomessa ainoat kuulumiset ja puheenaiheet tuntuu olevan työ, ja mitne kiireistäv ja raskasta se on.
Etenkin kun se tuntuu olevan enempikin vain joku ihmeen itsekorostamisen tarve vaan "olen tällainen huipputärkeä ja kiireinen tyyppi..."ja halu käyttää sitä jonain ihmeen lyömäaseena laiskaa töyötntä kohtaan. Ei tarvitse lyödä enää yhtään enempää, massa maataan jo ainakin me työmarkkinatuella olevat ja saati, jos on sairauksia jan muuta mukavaa vielä päälle.
Pitkä aamukahvi, lenkki, jumppa, suihkuun, ruoanlaitto, leivonta, siivous, neulonta, tv-ohjelmia, kirjoja, ps-pelejä. Ei kertaakaan käynyt aika pitkäksi vaikka olin melkein vuoden työttömänä.
Opiskella netissä jotakin. Paljon on halpoja kursseja tai jopa ilmaisia. Muuten sivistää itseään. Harrastaa liikuntaa ja hakea töitä.
Voi katsoa vaikka elokuvan tai seurata jotain sarjaa, piirtää, maalata. Oikeastaan teen aika samoja asioita silloin kun minulla on töitä ja silloin kuin ei ole.
Koiran kanssa ulkoilua, lukemista, katselen jotain sarjoja, surffailen eläinsuojelu- ja matkailusivustoilla. .. tänään kävin parissa museossa ja syömässä, aika paljon tulee käytyä ulkona lounastamassa. Viime viikon olin Lapissa "lomailemassa". Pitäis laittaa ihan helkkaristi kamaa myyntiin nettikirppiksille kun jaksais sortteerata ja kuvata. Ens viikolla parin päivän reissu lähikaupunkiin.
Vauvalla palstaillessa.