Haluan erityisopettajaksi, mitä pitää ottaa huomioon?
Minkalainen ihminen pärjää erityisopettajan työssä?
Kommentit (8)
Jaa-a. Minusta koko erityisopettajat ovat ammattikuntana aika turhia. Aineenopettaja/luokanopettaja osaa kaiken sen, mitä erkkakin. Käytettäisiin sekin raha, mitä erkkoihin menee, ryhmäkokojen pienentämiseen. Se olisi helpoin tie päästä isosta osasta ongelmia eroon. Toinen on inkluusion ja integroinnin vähentäminen (eli ei käytöshäiriöisiä tai hankalista oppimisvaikeuksista kärsiviä oppilaita normiluokkaan pilaamaan muiden oppimista).
Täytyy olla valmis haistatteluun, fyysiseen väkivaltaan oppilaiden toimesta ja ainakin henkiseen vanhempien taholta. Töitä ei riitä kaikille.
Jambojen kielen osaaminen voisi olla kätevää.
Erkaksi pääseminen on paljon vaikeampaa kuin luokanopeksi. Valmiilla erkalla on töitä vaikka kuinka, koska päteviä on vähän tarjolla.
Työ on paljon haastavampaa kuin luokanopettajan, oppilaiden joukkoon ei kuulu menestyvät pärjääjät.
Pitää olla lehmänhermot ja kyky nähdä missä kohtaa oppilaan päättely menee pieleen ja millaiset tukitoimet häntä voisi auttaa. Sietää myös sitä, että kaikkea tarvittavaa ei kertakaikkisesti ole tarjolla.
Eri kulttuurista tulevien oppilaiden opettaminen on todella haastavaa. Suomen kieli monesti huonossa hallinnassa, joten kommunikointi vaikeaa sekä oppilaan että vanhempien kanssa. Pitää olla kovakuorinen ihminen, sillä aggressiivisuutta kohtaa päivittäin. Ei saa pelästyä pienistä. Hyviä puolia ettei päivät koskaan samanlaisia ja koko päivän tapahtuu.
Haastava koulutus, ei helppo päästä sinne.
Erityinen.