Sairaanhoitajasta kätilöksi Metropoliassa
Moi! Onko joku sairaanhoitaja päässyt Metropoliaan jatkamaan kätilöksi? Millaista opiskelu oli ja kuinka kauan kesti? Kuinka paljon oli lähiopetusta ja kuinka paljon harjoitteluita? Työllistyvätkö tuoreet kätilöt tällä hetkellä etelä-Suomessa hyvin? Itse asun lähes 100 km Helsingistä pohjoiseen joten koulunkäynti voisi olla kotoa käsin mahdollista jos ei joka päivä ole lähiopetusta, mutta pk-seudulle en siis haaveile työllistyväni. kiitos paljon jos joku voi jakaa kokemuksia! :)
Kommentit (4)
Kätilön töitä on tällä hetkellä vain lähinnä pk-seudulla ja sielläkin useimmiten vain muutaman kuukauden sijaisuuksia kerrallaan. Muissa isoilla paikkakunnilla on useimmiten ylitarjontaa kätilöistä ja vain vähän avoimia työpaikkoja, paitsi korkeintaan kesätöihin on mahdollista päästä.
T. Kätilö
Mitä töitä olet ap sitten tehnyt sh:na?
Okei, kiitos paljon vastauksesta! Missä olet töissä ja tykkäätkö? En siis vielä ole edes valmis sh🙈 mutta haaveilen jo kovasti kätilöydestä, täytyy vaan harkita ja suunnitella huolella kun omiakin lapsia jo on eikä muuttaminen oikein onnistuisi. Tässä olisi kohtuullisen matkan päässä Hämeenlinna ja Hyvinkää, jonkun aikaa voisin hyvin kulkea Lahteenkin. Synnytyssalin lisäksi kiinnostaa ainakin lapsivuodeosasto ja äitiyspoli, muutkin. Hmmh, mutta ei siis silti ehkä kauhean järkevää enää lähteä opiskelemaan jos ei sitten työllistyisikään 😔 ala kyllä tosissaan kiinnostaa ja kutsuu. Onneksi on aikaa harkitakin vielä :) ja tiedostan kyllä ettei kouluunkaan niin vaan välttämättä pääse.
Ap
Up