Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

vuokrasuhteen täysin perusteeton purkaminen, häätöuhka jne

Vierailija
19.10.2021 |

Vain asiallisia kommentteja, kiitos.
Onko kellään kokemusta ja/ tai muuten asiantuntemusta tilanteesta, jossa asunnon ostanut vuokrasopimus ei kunnoita lakisääteistä 6 kk:n irtisanomisaikaa ja lopulta kun painostaminen ei tehoa, laatii perusteettomasti kirjallisia varoituksia, tekee perusteettoman kanteen käräjäoikeuteen vuokrasuhteen purkamiseksi, ja vielä sen päälle lähettää perusteettomasti ilmoituksen vuokrasuhteen välittömästä purkamisesta. Syyt mihin hän vetoaa on ihan pilipali-kamaa ja tälle ei oikeasti ole mitään todellisia perusteita, mutta asiaa hoitava asianajaja on kiireinen eikä ole ehtinyt vielä kommentoida. Että oliskos jotain järkevää dataa näistä asioista?

Ja siis purkamista haetaan 1,5 kk ennen lakisääteisen irtisanomisajan päättymistä ennen. Että ei mitään järkeä siinäkään.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
19.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Djaaha, onpanan taaas ap:lla eli itselläni tippunut pari sanaa välistä... eli "Onko kellään kokemusta ja/ tai muuten asiantuntemusta tilanteesta, jossa asunnon ostanut, ja siten kylkiäisenä siirtyneen vuokrasopimuksen saanut, uusi omistaja ei kunnoita lakisääteistä 6 kk:n irtisanomisaikaa.. jne.

Vierailija
2/2 |
19.10.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olet jo moneen kertaan ehtinyt sen kuusi kuukautta asua ennen kun käräjäoikeus edes on ehtinyt mitään kantaa asiaan ottamaan. Jos olet asunut yli kaksi vuotta niin sinulla on oikeus siihen kuuteen kuukauteen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla