Mies jätti minut kahdeksan vuoden yhdessäolon jälkeen, koska kärsin lapsettomuudesta
Tuntuu niin musertavalta, sillä enhän minä asialle itse mitään voi. Mitä olisin voinut tehdä toisin, kun olla vain hänelle kiltti ja hyvä ihminen :( Juuri koskaan emme edes riidelleet mistään. Nyt tunnen vain surua ja syvää vihaa ihmistä kohtaan, joka ennen oli minulle kaikki kaikessa.
Kommentit (48)
Mies ei siis rakastanut sinua, vaan lisääntymispotentiaaliasi. Sellaisia ihmisiä on paljon, onneksi myös veloja joille sinä riität ilman lupausta lisimisestä. Jokaisella on oikeus tavoitella unelmiaan. Myös miehelläsi.
Jos yhtään helpottaa, niin naissekopäät jättää paljon mitättömimmästäkin syistä, kuten tvjalkapallon tai sivistyneen oluen lipittämisen vuoksi.
Tervetuloa kerhoon.
Tietysti. Halus lapsia (siihen hänellä on oikeus) ja sinä et niitä voinut antaa. Oli kuitenkin aika kärsivällinen kun 8 vuotta odotti.
Paljon voimia ap! Minäkin kärsin lapsettomuudesta. Halusin vain sanoa, että meitä on paljon muitakin joissa fyysistä vikaa lapsen saannin suhteen. Toivon ettet tuntisi itseäsi huonoksi ihmiseksi tämän tilanteen ja miehesi ratkaisun takia.
Mielestäni kaikella ei ole aina tarkoitusta. Joskus vaan käy huonoja asioita yhdelle ihmiselle, vaikka olisit tehnyt kaiken juuri kuten kuuluu.
Jos mieheni jättäisi minut tästä johtuen niin se olisi kyllä ihan kamalaa enkä siksi väitä, että tiedän miltä sinusta tuntuu. Mutta ehkäpä löydät vielä jonain päivänä hyvän miehen jonka kanssa saatte onnellisen ja kestävän suhteen. <3 ei siihen lapsia tarvita muista se :)
Todella kurja tilanne, mutta joillain ihmisillä vaan lisääntymisvietti menee kaiken muun tärkeän yli, ja se mahdollisuus siihen lisääntymisunelmaansa täytyy sallia jokaiselle vaikka kuinka epäreilulta varmasti sinusta nyt tuntuukin. Toivottavasti hän sentään jätti sinut ystävällisesti eikä haukkuen tms. Toivon sinulle voimia paljon.
Onko varmaa, että lapsettomuus johtui susta? Voi meinaan yhtä hyvin johtua miehestäkin, mutta miehet ovat usein sitä mieltä, että vika on automaattisesti naisessa.
Sinussa ei varmasti ole mitään vikaa ihmisenä! Miehen unelma lapsesta oli vain liian suuri, vaikka ehkä muuten rakasti.
Kurja tilanne, mutta valitettavasti se on elämää. Itse olin vähän saman tyyppisessä tilanteessa kun olimme vuosia yrittäneet lasta ilman tulosta. Emme osanneet käsitellä tilannetta riittävän hyvin yhdessä joten asia jäi kalvamaaan, lopulta päätin että haluan ennemmin olla yksin. Joskus se vaan on parempi ja helpompi ratkaisu vaikka yhä rakastaisikin toista.
Vierailija kirjoitti:
Käännä lapsettomuutesi positiiviseksi asiaksi. Lapsista on paljon huolta ja murhetta. Nyt saat olla vapaa ja tehdä mitä haluat.
Kuten panna paljaalla tuntemattomien kanssa ilman raskaaks tulemisen pelkoa eikä tarvii edes syödä pillereitä? Moni nainen ottais ton vapauden ihan lennosta!
Mies oli tunteeton sika, vika ei ole sinussa.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Käännä lapsettomuutesi positiiviseksi asiaksi. Lapsista on paljon huolta ja murhetta. Nyt saat olla vapaa ja tehdä mitä haluat.
Kuten panna paljaalla tuntemattomien kanssa ilman raskaaks tulemisen pelkoa eikä tarvii edes syödä pillereitä? Moni nainen ottais ton vapauden ihan lennosta!
Mun yksi tuttava erosi pitkästä parisuhteesta lapsettomuuden vuoksi. Meni sitten pikkujouluissa työkaverimiehen kanssa sänkyyn ja oli kerrasta raskaana.
Tarina ei kerro, onko yritetty hedelmöityshoitoja. Ymmärrän, että haluaisi omia geenejään lapsessaan, mutta adoptiokin on mahdollinen. Itselläni oli sama ongelma, pitkällisen keskenmenon jälkeen jäin lapsettomaksi. Erosimme muista syistä syntymättömän lapsen isän kanssa, mutta keskustelimme adoptiosta myös. Nykyisellä miehelläni on kaksi täysi-ikäistä lasta, joten tämä ei este hänelle. Itseäni tämä surettaa ja minä olisin halunnut adoption,mutta missään nimessä nykyinen ei siihen ala. KYsymättäkin selvää. Toisinaan suren lapsettomuuttani enemmän, toisinaan vähemmän. Joka tapauksessa, kun on halua niin on keinoja. Se, ettei koskaan riitele ei kerro suhteen laadusta. Silloin jompi kumpi myötäilee ja asioita saatetaan jättää keskustelematta. Itselleen ehkä helpompi mieltää, että syy olisi yksiselitteinen. Jos ette läpikäyneet hoitoja 8 vuoden aikana, saattoi syy olla muualla ja tuolloin olet onnellinen erotessasi. Paremp nyt kuin myöhemmin.
Lehdetön puu luo merelle siltaa,
Ei tulla koskaan voisi kai tällaista iltaa.
Odotan turhaan sinua, armain.
Kuu kulkee pilven taakse, taas on meri harmain.
Kaipaus vastaa sydämen ääneen,
Onneni tiedän mä nyt taas niin yksin jääneen.
Toinen nyt lastaan kanssas katsoo, toinen vienyt sinut lienyt.
Lehdetön puu luo merelle siltaa.
Lehdetön puu luo merelle siltaa,
Ei tulla koskaan enää toista tällaista iltaa.
Odotan turhaan sinua, armain.
Kuu kulkee pilven taakse, taas on meri harmain.
Kaipaus vastaa sydämen ääneen,
Onneni tiedän mä nyt taas niin yksin jääneen.
Toinen nyt lastaan kanssas katsoo, toinen vienyt sinut lienyt.
Saavu ei koskaan tällaista iltaa...
Ei koskaan!
Nyt voi sitten miettiä oliko ne kaikki irtosuhteet ja hedelmättömyyttä aiheuttavat seksitaudit sen arvoisia.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Mies ei siis rakastanut sinua, vaan lisääntymispotentiaaliasi. Sellaisia ihmisiä on paljon, onneksi myös veloja joille sinä riität ilman lupausta lisimisestä. Jokaisella on oikeus tavoitella unelmiaan. Myös miehelläsi.
Eli mies ei saa haluta lapsia???
Vitttu, että te naiset olette sairaita.
Jos nainen on maho, niin miehen on teidän naisten mukaan pakko jäädä roikkumaan suhteeseen ilman mahdollisuutta lapsista?
Lapset on meille miehille maailman tärkein asia. (Kuten suurimmalle osalle naisistakin)
Tämän alapeukuttaneilta selitys?
-Mies ei saa haluta lapsia?
-Jos olisi toisin päin, että mies maho, niin kehoittaisitte jättämään miehen.
Suurin osa ihmisistä haluaa lapsia, tuleeko yllätyksenä, että näin saattaa olla myös meillä miehillä?
Aika sairas jos alapeukutti tuon yllä olevan.
Yritittekö te lasta hoitoineen kaikkineen ja lääkäri totesi, että sinä et voi saada lapsia, vai että te ette voi saada lapsia (vika miehessä, selittämätön)? Mies jätti koska halusi lapsia vai siksi, että asia oli hänelle se ja sama, mutta sinä kärsit? Jos mitään ihmeellistä vikaa ei löytynyt tai edes tutkittu, niin saatat hyvin tulla toisen miehen kanssa raskaaksi. Itsekin luulin olevani hedelmätön 10 vuotta, mutta uusi mies saikin mut raskaaksi parissa kierrossa. Eksä vain ei oikeasti halunnut lapsia ja ei suostunut tutkittavaksi.
Yleensä lapsettomuuden syy on mies eikä nainen.
Vierailija kirjoitti:
Yleensä lapsettomuuden syy on mies eikä nainen.
Miten liittyy ketjun aiheeseen, joka on että tämä nainen on maho ja siksi mies jätti?
-Koetko olevasi nyt jotenkin miehiä parempi, kun postaat tätä?
PS Laita nyt varmuudeksi linkki niin käydään itse katsomassa?
Vaan ei se parisuhde kestä lastenkaan kanssa. Erotaan, kun lapset ovat pieniä, todella usein. Itsekin.
Miestä ei lapsi kiinnosta. Näinkin päin eli aina ei voi voittaa, vaikka mikä olisi.
Käännä lapsettomuutesi positiiviseksi asiaksi. Lapsista on paljon huolta ja murhetta. Nyt saat olla vapaa ja tehdä mitä haluat.