Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Jos aina irtoaa useampi munasolu kerralla niin millä

Vierailija
22.11.2009 |

todennäköisyydellä tulee esim. kaksosraskaus? Meillä haaveillaan vauvasta, mutta tiedän että minulla irtoaa melkeinpä aina useampi munasolu. Kiinnostais tietää, että onko kuitenkin mahdollisempaa saada vaan yks kun useampi? Onko kellään muulla ollut näin, jos niin montako lasta tullut?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
23.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on kolmoset, kaksoset, yksönen (kaksosraskaus muuttui yksösraskaudeksi) ja kaksoset. Meillä ainakin siis suurempi riski saada useampi.

Vierailija
2/5 |
23.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mistä sen tietää, että niitä irtoaa aina kerralla useampi? Teiltä on jotenkin mitattu?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
23.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mistä sen näkee, että irtoaa useampi munasolu kerralla :D Ok, ymmärrän, jos syö jotain hormonia ja sitten lapsettomuusklinikalla ultrataan ja todetaan. Mutta sekin toteutuu vain hoitokerroilla.



Meillä on kolme lasta, kaikki yksösiä eli kai mulla useimmiten irtoaa vain yksi munasolu.

Vierailija
4/5 |
23.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Juuri nyt plopsahtaa vasemmalta puolelta kaksi munasolua ja oikealta yksi irti". "Viime kuussa taas selkeästi havaitsin, kun plopsahti oikealta vain yks imunasolu irti".

Joo, ja meillä kaikki kolme saaneet alkunsa kertalaakista luomusti. Tunnen kyllä ovulaation oikein hyvin ja siksi ne kertalaakista alkunsa saivatkin. Mutta en mä nyt niiin guru ole, että kykenisin sanomaan miltä puolelta saati montako nanomillin kokoista munasolua irtoaa :D

Kyllä sen ihan tuntee!

Vierailija
5/5 |
23.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tunnen kummalta puolen irtoaa ja tunnen myös jos irtoaa molemmin puolin. Joskus on perättäisinä päivinä ovulaatio samalta puolen. Toiset tuntee, toiset ei.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän viisi neljä