Jääkö teidän perheessänne molemmat vanhemmat kotiin jos lapsilla sikatautia?
Kun ei kuulemma saisi tautia lähteä oireettomanakaan eteenpäin levittämään, ainakaan ei saisi laittaa terveitä lapsia päiväkotiin.
Mitäs työnantaja tykkää kun jäätte molemmat vanhemmat kotiin rokulipäiväksi ettekä laita lapsianne kouluunkaan jos päiväkotilaisella on sikatauti.
Kommentit (11)
jos toinen on sairaana?? En tajua, miksei terve voi olla kotona...
Eri asia koululaisilla, koulusta jää jälkeen, jos jää odottelemaan kotiin mahdollisia sikaoireita...
Jos ei masentunutkaan, päiväkotiin vaan. Ei terveitä perheenjäseniä tarvitse kotona karanteenissa pitää.
töissäkäynti on pakollista ja koulunkäynti on pakollista, mutta sen sijaan päiväkodissa käynti EI ole pakollista..?! Joten jos vanhempi on kotona, niin EI lapsia hoitoon turhaan!!! Etenkään jos on riski tartuttaa muita.
Sairaat ainoastaan kotona, muut hoidossa, koulussa ja töissä normaalisti.
Ja minä tietenkin sairaan/sairaiden kanssa.
Vaan siitä, että äiti vie terveen lapsen hoitoon ja jää sairaan kanssa kotiin. Äiti ei siis jaksa hoitaa kuin sairaan lapsen.
Laiska pa**a
Siis kyllähän muu perhe saa viettää ihan normi elämää, kukas noin on sanonut ettei terveet lapset saisi kouluun mennä jne.
että oireettomat perheenjäsenet voivat jatkaa elämäänsä aivan normaalisti töissä ym.
Eihän siinä kahta tarvitse olla hoitamassa!
joka vie terveen lapsensa päiväkotiin ja jää itse kotiin sairastamaan sikatautia. ei saisi muka oireetonta lasta viedä päiväkotiin tautia levittämään.
mahdollista työssäkäyvälle. Työnantaja ei hyväksy rokulipäiviä ja piste.
koko perhe on rokotettu. Viimeiset kaksi päivää sitten.