Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Televisio on yhteydessä pienten lasten aggressiivisuuteen

Vierailija
03.11.2009 |

Televisio on yhteydessä pienten lasten aggressiivisuuteen



julkaistu tänään klo 06:46, päivitetty tänään klo 08:44





Liiallinen television katselu voi lisätä kolmivuotiaiden pikkulasten aggressiivisuutta, tuore yhdysvaltalaistutkimus osoittaa. Aggressiivinen lapsi on paitsi haastava vanhemmilleen myös vaarassa ajautua ongelmiin nuoruudessa ja aikuisena.



Television katselu on aiemmin liitetty mm. lapsen kielenkehityksen viivästymiseen ja tarkkaavaisuushäiriöihin.



Tutkijat seurasivat 3 100:n vuosina 1998–2000 syntyneen lapsen kehitystä kolmivuotiaaksi saakka. Lasten vanhempia haastateltiin lapsen syntymän aikoihin sekä vuosi ja kolme vuotta myöhemmin. Lasten television katselua kyseltiin äideiltä, kun lapset olivat kolmevuotiaita. Tuolloin arvioitiin myös lapsen aggressiivisuutta.



Noin kaksi äitiä kolmesta kertoi lapsensa katsovan televisiota ainakin kaksi tuntia joka päivä. Tämän lisäksi muut perheenjäsenet katsoivat televisiota yli viisi tuntia.



Aggressiivinen käytös oli selvästi yleisempää lapsilla, jotka katsoivat paljon televisiota ja joiden kotona televisio oli alati auki. Yhteyteen eivät vaikuttaneet perhekoko, asuinseutu, lapsen sukupuoli, vanhempien taustat tai äidin terveydentila, jotka aiempien tutkimusten perusteella vaikuttavat aggressiivisen käytöksen todennäköisyyteen.



Mahdollisesti televisioperheiden lapsilla on vähemmän rajoituksia, ja he mm. katsovat enemmän heille sopimattomia ohjelmia, tutkijat pohtivat.



Tulokset julkaistiin Archives of Pediatric & Adolescent Medicine -lehdessä.



Uutispalvelu Duodecim



http://yle.fi/uutiset/terveys_ja_hyvinvointi/2009/11/televisio_on_yhtey…

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
03.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

jossa televisio aina auki, kun ovat kotona.

Eli auki ihan kuin joillain radio.

Vaikka olohuone täynnä vieraita, televisio pysyy auki.

Vierailija
2/11 |
03.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi joillakin on tv aina auki, vaikkei sitä kukaan katso. Aiheuttaahan se kuilenkin melua ja hälyä kotiin. Varsinkin lapsiperheessä tulee turhaa levottomuutta kun sitä hälyä on useammasta lapsesta muutenkin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
03.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja jos ajattelee kun lapset kasvaa kuinka vahingollisia nama kaikki teineille tarkoitetut ohjelmat ovat, joissa naisten kuuluu nayttaa juuri tietynlaisilta jne. Ei meilla sinansa tv:ta vastaan mitaan ole, en vain nae mitaan syyta miksi sita pitais katsoa tai miksi tv ylipaansa pitais omistaa. Joskus laitetaan netista lastenohjelma, mutta ei lapsi kehityksen kannalta tarvi ohjelmia mihinkaan. Kirjoja luetaan paljon, kehittavat kielta, mielikuvitusta ja mukavaa rauhallista yhdessaoloa

Vierailija
4/11 |
03.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja mitenköhän paljon lapsien kanssa ollaan muuten?



Jos aamulla katsotaan vähän lastenohjelmia kun mamma tekee puuroa ja illalla taas hetki Pikkukakkosta niin johan siinä tulee pari tuntia täyteen helposti.



Minusta oleellisempaa olisi katsoa, miten paljon tälläsien agressiivisien lapsien vanhemmat on lapsien kanssa tekemisissä: leikkii, pelaa, juttelee, ulkoilee jne.



Ei se telkkari tai netti ole mikään paholainen. Pitää tietää mitä lapsi tekee sielä ja pitää osallistua lapsen juttuihin.



Itse olen katsonut mm. tappajahaita kaverilla 7- vuotiaana, kotona niitä ei katseltu. Enempi sitä kaipaa aikuisen tukea ja apua kuin jatkuvaa kieltojen sekamelskaa.

Minusta on häiritsevää, ettei piirrettyjä saa lapset katsoa. Ei se ikäraja tee lapsesta valmista, jos asenne kaikkeen on totaalinen kielto ja synttäripäivänä annetaan selviytyä leffoista yksin!

Olen 3- kymppinen ja käynyt katsomassa elokuvia vanhemman seurassa aikasemmin kuin ikäraja sallii, niin oli aikasemmin. Ja se jos joku on hyvä! Siis puhun nyt K7- leffasta nuorempana, en salaa kaverilla katsotusta Tappajahaista.



Mutta tämä tutkimus taitaa koskea ihan pieniä lapsia, joilla ei ole vanhempien kanssa mitään tekemistä.

Niinkuin ongelma olisi se paha telkkari..

Vierailija
5/11 |
03.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Viime keväänä kyselin täällä, kuinka moni antaa lastensa katsoa Salkkareita. Iso osa vastasi, ettei ikinä antaisi katsoa, mutta oli aika monta vastausta, että "mitä haittaa siitä nyt vois olla?" ja joku totesi, että meillä on aina telkkari auki... surullista.

Kannatan hyvin valikoivaa telkkarin katselua. On terve merkki, jos lasta pelottavat synkät kuvat ja ahdistavaksi tarkoitettu musiikki. Jos lapsi suhtautuu niihin luontevasti, telkkaria on ehkä tuijotettu liikaa.

Vierailija
6/11 |
03.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

eihan kukaan pida autoakaan pahana,vaikka joskus autojen kanssa tapahtuu pahojakin onnettomuuksia. Jos lapset katsoo aamulla tunteroisen ohjelmia ja illalla pikkukakkosen niin onhan se ihan ok, ja eiko nama ohjelmat periaatteessa ole vakivallattomia, siis ihan ok katseltavaa. Me ei tosiaan omisteta tv:ta, ja lapset katsoo lastenohjelmia ehka tunnin viikossa, en kuitenkaan koe, etta jaisivat jostain paitsi vaikka eivat paivittain tv:ta katsoiskaan. Vanhempien kuuluu suojella lapsiaan. t.se joka oli ehka kolmas

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
03.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

lisaysta viela askeiseen, etta olen huomannu etta nykyvanhemmat on paljon tietoisempia kaikesta mita "silloin ennen" Vanhemmilla on kaikenmaailman kasvatusmetodeja, luetaan vauva- ym.vanhemmuuskirjoja, mutta missa MAALAISJARKI, sen kanssa paasee aika pitkalle muksujen kanssa! :o Lapset voi nykyaan huonommin mita ennen. Mistahan se johtuu? Nykyaan on nama kaikki karkkikiellot sun muut onko siinakaan mitaan jarkea, etta nykyvanhemmat ottaa paineita IHAN KAIKESTA. Eiko vanhemmat ja lapset vois joskus relata, tekis hyvaa varmaan ihan kaikille

Vierailija
8/11 |
03.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos se telkkari pauhaa koko päivän, joutuu siitä lapsi tai aikuinen korottamaan ääntään jos haluaa toiselle puhua tai saada huomiota siltä, joka katsoo telkkaria.

Ei ole hiljaisuutta, aina jotain musiikkia tai puhetta kuuluu, Ei ihme että stressaa.

Olen ollut 3vuotta lasten kanssa kotona ja käsi sydämellä on sanottava, että mulle ei kertaakaan ole tullut edes mieleen avata aamu- tai iltapäivällä telkkaria! En edes tiedä mitä ohjelmia sieltä tulee.

Illalla mies vasta avaa telkkarin jotain seitsemän, kahdeksan maissa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
03.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

pitäisin passiivisuutta ja apaattisuutta vielä pahempana television aiheuttajana.

Vierailija
10/11 |
03.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ettei mitään uutta auringon alla. TV:n vaikutusta lapsiin on tutkittu yli sata vuotta (siis aluksi elokuvien ja sarjakuvien vaikutusta ja sittemmin tv:n) ja karkeasti ottaen voi sanoa, että siinä missä yksi pitää tv:tä pelsebuubin välineenä, toinen suhtautuu hyvin maltillisesti.



Enkä edes puhu nyt mistään pienistä tutkimuksista, vaan tuollaisia laajoja otantoja on tehty kymmeniä.



Yhdysvalloissa lastenpsykiatrit jopa suosittavat, etteivät alle kolmevuotiaat lapset katsoisi televisiota lainkaan! Joten kannattaa pitää mielessä, että siellä ollaan hyvin varovaisia tässä asiassa.



Itse uskon keskitiehen. Televisio ei ole välineenä automaattisesti paha, vaan sen vaikutus on monisyisempi: olennaista on, MITÄ lapsi sieltä katsoo ja miten hän voi prosessoida näkemäänsä. Ja onko hänellä muuten turvallinen ja läsnäoleva vanhempi/koti. Ja miten rauhallinen/hälytön koti muuten on.



Television tuijottaminen on poissa muusta eli jos sitä lapsi tuijottelee tuntitolkulla, se vähentää aikaa, jota lapsi voisi käyttää vaikkapa mielikuvituksen harjoittamiseen (leikki, taidekasvatus, satujen kuuntelu) ja sosiaaliseen kanssakäymiseen. Sen vuoksi televisiota on syytä katsoa maltillisesti: se on välineenä "valmiiksi pureskeltu" eli jättää esim. lapsen mielikuvitukselle vähemmän tilaa täydentää tarinaa kuin esimerkiksi sadun kuuntelu.



Lisäksi kannattaa muistaa, että jatkuvasti päällä oleva televisio on hälylähde. Eikä sellainen rauhoita lasta - oli kyse sitten televisiosta tai radiosta.



Aggressiivisuutta lisää moni asia. Osa niistä on sellaisia taustatekijoitä, joita ei voi tutkimuksessa poissulkea. Jos kotona vanhemmat suhtautuvat lepsusti ja "poissaolevasti" lapseensa, he todennäköisesti myös rajoittavat vähemmän television katselua. Eli syy ei ole televisionkatselu, jos lapsi häilää: vaan lapsi häilää etäisten ja ei-läsnäolevien vanhempiensa takia, ja katsoo heidän vuokseen myös enemmän televisiota (kyse siis rinnakkaisista SEURAUKSISTA, ei niinkään syystä ja seurauksesta).



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
03.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

olipa järkevä kirjoitus. Noin ajattelen minäkin.