Mä olen lihonut parissa vuodessa noin 40 kg, paino melkein sata tänään...
Huoh, mitat 165 cm ja paino on 97 kg...
Syömiset jäi vähän päälle vuosi sitten retuperälle, kun lähiomainen kuoli.
Miten tämän ylipainon (kertynyt vielä paljolti mahaan, kiva naisena) saisi alenemaan ja pysymään kanssa poissa?
Kenelläkään toimivia vinkkejä?
Kommentit (10)
Mulla taas on pudonnut paino yli 50 kiloa viimeisen vuoden aikana. 167 cm ja 68 kiloa nyt.
Alat karppaamaan ja kävelet niin maan penteleesti. Myös uinti tai pyöräily käy, koska eivät käy nivelien päälle.
Pyri välttelemään hiilihydraatteja. Hyvä peukalosääntö voisi olla, että älä syö mitään missä on hiilihydraatteja yli 5 grammaa sadassa grammassa tuotetta (tämä jättää sitten ensimerkiksi melkeinpä kaikki hedelmät pois). Muutenkin hiilihydraattien kokonaismäärä päivää kohti ei saisi olla juurikaan 40 grammaa enempää. Rasvoja älä ala välttelemään koska keho tarvitsee energiaa toimiakseen kunnolla.
Älä aloita liikuntaa heti vaan tiputa ruokavalion avulla painoa kymmenisen kiloa niin liikkuminenkin on sen jälkeen helpompaa.
Tässä olivat minun neuvoni pähkinänkuoressa joilla olen itse onnistunut laihduttamaan itseni selvästi ylipainoisesta normaalipainoiseksi.
16:8 pätkäpaasto on helppo. Syö järkevää ruokas 8 tunnin ajan ja paastoa 16 tuntia. Jos et syö aamupalaa 12-20 saa syödä mitä lystää kunhan on vähän järkeä valinnoissa ja yrittää kadata 1500 kcal tähän aikaväliin 😊
Hanki kolera tai punatauti. Lähtee helposti 10 kg 2 viikossa.
Jätä herkut pois ja liiku säännöllisesti.
Mä oon 2.5v aikana lihonut viitisen kiloa ja olin vaa'an näyttämästä numerosta pöyristynyt ja tietty vähän pyöristynyt.
Minä olen myös lihonut pari kertaa elämäni aikana 40kg. Ne tulee helposti ja lähtee helposti, nyt ehkä nämä vikat 10kg on hankalampi saada pois mutta ajan kanssa varmasti lähtee. Ja nyt vihdoin olen oppinut miten syödä eli erinomaiset mahdollisuudet myös pysyä ihannepainossa, repsahdukset ei tarkoita epäonnistumista ja jos paino jämähtää, sitten jämähtää, kunhan ei lähde nousuun.
Kävele ja nauti syysilman tuoksuista - jos ei huvita mennä ulos niin siivoa kotona se kuluttaa hyvin energiaa tai jumppaa hassusti hetki pääasia on tuottaa mielihyvää kokemuksien jälkeen. Ensin vartti sitten puolituntia päivässä, parin viikon päästä tunti...helli itseäsi askel kerrallaan.
Lautaselle kannattaa laittaa sen "tylsän" lautasmallin mukaan (aika nättejä niistä tulee:) puolet kasviksia, porkkanaa, salaattia, tomaattia, kurkkua yms. neljännes lihaa, kalaa, kasvisyöjälle tofua..ja sitten neljänneksen verran pottua tai sitä parjattua pastaa riisiä...helli itseäsi täyttämällä maustekaappi - ja hyvä iso kuppi teetä täyttää masun yöksi tai vaikka päivällä jos siltä tuntuu
Pienin askelin paras tulos, tsemppiä
Tasan yks neuvo riittää. Kuluta enemmän kuin syöt. Aloita liikunta ja syö säännöllisesti mutta vähän. Kaikki sokeri ja makea pois, samoin pastat ja peruna.