Kattomurheita
Onko kokemusta tai tietoa?
Saunan pälle kaatui puu. Vakuutusyhtiö teetti uuden katon valitsemallaan rakennusyhtiöllä ja katolla on takuu edelleen voimassa.
Kävi kuitenkin niin, että piipun läpiviennistä oli valunut vesi. Tyhmyyttään/tietämättömyyttään saunan omistaja ei ottanut yhteyttä urakoitsijaan jonka vakuutusyhtiö oli valinnut uuden katon laittamiseen.
Saunan omistaja oli teettänyt vuotokohdan pimeällä ja ammattitaidottomalla tee-se-itse miehellä joka ei ollut ymmärtänyt, että ennen vuodon paikkaamista hormi yms. puitteet olisi pitänyt kuivata. Nyt on paljastunut siis se, että ainakin hormissa on hometta!
Jos tee-se-itse miehellä on vastuuvakuutus niin voikohan koko homeenpoiston laittaa tämän sohvien miehen vakuutukseen?
Vai miten olisi pitänyt toimia? Uuden katon asentanut alan urakoitsia kääntää selkänsä kun koko hoito olisi pitänyt reklamoida HETI vahigon havaitsemisen jälkeen, eikä ottaa siihen jotain kuutamourakoitsijaa.
Miten edetä tässä asiassa?