Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

tatuoinnin ottaminen raskaana ollessa?

Vierailija
21.09.2009 |

Onko jotain haittaa? Olen siis varannut itselleni tatuointi ajan jokin aika sitten ja nyt teinkin plussan.. perunko ajan?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
21.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan suoraanhan se väri on veren kanssa tekemisissä.



Itse olen odottanut raskauksien yli että pääsee tatuoinnille (plus imetysajan).

Vierailija
2/5 |
21.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

että kipu nostaa stressitasoa ja sikiö vaistoaa äidin stressin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
21.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tatuoinnin ottaminen ei ole läheskään samaa tasoa kuin jos vaikka sormi lähtee irti tai läheinen kuolee.

Stressi KUULUU ihmisen elämään!!!!!



Eikä sikiö kyllä siitä vammaudu jos raskausaikana äiti kokee suunnatonta stressiä vaikka kumppanin tai oman vanhemman kuolemasta tai tupakoinnin lopettamisesta.



En käsitä miksi elämisestä on tehty täydellistä pullamössöä nykysin. Erkaannuttu täysin: pienikin vastoinkäyminen ja sen sureminen on heti MASENNUSTA! :(



Kakkonen, joka on ihan rehellisesti tunteellinen raskaanakin. Eikä lapset ole yhtään kummallisia kuin toistenkaan lapset.

Vierailija
4/5 |
22.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

raskaana oleessa ei oteta tatuointeja. Yleensä tatuoija ei edes suostu tekemään kuvaa jos paksuna joten kerro ainakin kuvan tekijälle tilanne.



Raskaana ollessa myös immuniteetti on erilainen joten tulehdusriski kasvaa ja jos tulehdus tulee on lääkekuurien syönti riskaabeelia.

Kyllä niitä kuvia ehtii myöhemminkin ottaa.



Vierailija
5/5 |
22.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tieteellisiä tutkimuksia raskauden aikana tai juuri sitä ennen hankitun tatuoinnin haittavaikutuksista sikiön terveyteen tai raskauden kulkuun ei ole julkaistu. Siksi mahdollisia haittoja raskautta ajatellen täytyy miettiä tatuointiin yleisesti liittyvien riskien pohjalta.Jokaiseen tatuointitapahtumaan liittyy tulehdus- eli infektioriski. Likainen neula tai epäpuhtaasti suoritettu tatuointi voi aiheuttaa paikallisen ihotulehduksen tai johtaa myös laajempaan infektioon, jossa bakteeri tai virus (esim. hepatiittia eli maksatulehdusta aiheuttava virus) voi päästä verenkiertoon ja aiheuttaa vakavan tulehduksen. Bakteeritulehduksista paranee useimmiten oikealla antibioottihoidolla, mutta virustulehdus voi pahimmillaan jäädä pysyväksi. Raskauden aikana tällainen tulehdus saattaisi olla kohtalokas sekä äidille että sikiölle, koska raskauden aikana naisen vastustuskyky yleensäkin on tavallista heikompi. Siksi en suosittele tatuoinnin ottamista raskauden aikana.Toisaalta jos jokin tulehdus seuraa tatuointia, niin jonkinlaisia oireita voisi olettaa tulevan viimeistään kolmen kuukauden kuluessa tatuoinnista. Siksi kannattaa huolehtia ehkäisystä ainakin kolme kuukautta tatuoinnin hankkimisen jälkeen.



Erja Halmesmäki

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kuusi kuusi