Mihin maahan kannattaa muuttaa jos haluaa kavereita
Suomesta en ole koskaan saanut kavereita. Olisiko jossain muualla ihmiset avoimempia ja valmiimpia ystävystymään toisen kanssa
Kommentit (15)
Englannissa on todella helppoa tutustua muihin, ja saada ystäviä, eli sitä ainakin suosittelisin.
Tuskin tuo maata vaihtamalla mihinkään muuttuu.
Vierailija kirjoitti:
Amsterdam
Ja se maa on varmaankin Amsterdamland.
Esimerkiksi Nigeriasta vaaleaihoinen suomalainen saa aivan varmasti heti runsaasti uusia ystäviä, kunhan vain astuu yksin ulos kadulle tai rannalle kävelemään...
Oon käyny 27 maassa ja Irlanti oli maa jossa oli joviaaleinta porukkaa.
Ei tarvinu kauaa istua pubissa Guinness kädessä ku joku tuli porisemaan
Ulkomailla ihmiset ovat uutta ihmisiä kohtaan yhtä ennakkoluuloisia kuin Suomessakin. Sen takia ei varmaan kannata muuttaa muuta kuin asennettaan positiivisemmaksi.
Monessa paikassa voi saada juttuseuraa, mutta syvemmin ystävystyminen ei välttämättä olekaan niin helppoa.
Vierailija kirjoitti:
Ulkomailla ihmiset ovat uutta ihmisiä kohtaan yhtä ennakkoluuloisia kuin Suomessakin. Sen takia ei varmaan kannata muuttaa muuta kuin asennettaan positiivisemmaksi.
Osittain totta, mutta suomalaisella on se etu, että Suomesta ja suomalaisista ollaan usein uteliaan kiinnostuneita.
Mä sanoisin että melkein missä tahansa muualla on helpompaa saada ystäviä. Suomalaiset ei tarvitse eikä halua ystäviä kun omissakin ongelmissa on tarpeeksi työstämistä.
Pohjois-Koreassa saat paljon Tovereita jotka ovat aina kanssasi ja vahtivat suurella mielenkiinnolla kaikkea mitä teet, yölläkin. Ei tarvitse olla enää koskaan yksin.
Varmaan kaikkialla lukuunottamatta saksaa ja joitain itä euroopan naama kuin olisi paskaa syönyt maita.
Kannattaa kuitenkin olla varuillaan kehitysmaissa. Rehellisyyden kanssa saattaa olla vähän niin ja näin.
Vierailija kirjoitti:
Jenkkilä.
Riippu kuitenkin paikasta. Joku etelän pikku kaupunki niin hyvä on.
Joku los angeles taas on vähän niin ja näin. Pinnallista juntti porukkaa joka ei oikeasti välitä kenestäkään. Tosin suomalaisiin verrattuna ihan huippuporukkaa.
Jenkkilä.