Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tomi oli poissa 20 vuotta Suomesta ja listasi plussat ja miinukset

Vierailija
08.08.2021 |

Iltasanomissa oli juttu Tomista, joka asuu ulkomailla ja ei edes käynyt täällä lainkaan 20 vuoteen. Hän listasi Suomesta plussat ja miinukset. Taisi kulkea Tomi laput silmillä kun sanoi, että täältä on hävinnyt kokonaan kännikalat ja asunnottomat.

Samoin Hän sanoi, että nykyään kaikilla on varaa hienoon kesämökkiin ja asuntoon. Olisi pitänyt Tomin ensin ottaa selville, että monet asuvat yhteiskunnan tukien varassa saadessaan toimeentulotukia, ja asumistukia.

Miksi tälläisia juttuja tehdään? Jutulla ei ole mitään tekemistä totuuden kanssa.

Kommentit (55)

Vierailija
1/55 |
08.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Typerä juttu, Tomin ”havainnoista” puuttui totuuspohja ja osa oli vain turhaa nillittämistä. Miksi näitä edes julkaistaan?

Vierailija
2/55 |
08.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sympaattinen juttu. Tosi paljon plussia ja vähän miinuksia.

Täytyy muistaa, että tämä on yhden ihmisen näkemys. Jokaisella on omansa, ja näkemys suotakoon myös Tomille.

Pitää muistaa myös, että Tomi tulee Amerikasta. Varmasti tällaisen ihmisen silmiin näyttääkin, että kännikalat ja asunnottomat puuttuvat. Hän vertaa Helsinkiä siihen todellisuuteen, josta hän tulee.

Suomi on myös 20 vuodessa vaurastunut niin, että varmasti hänestä näyttää myös siltä, että se kesämökki ja vene on "kaikilla".

Mutta kaikkiaan siis tosi kiva juttu, joka avasi omia silmiänikin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/55 |
08.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mennään kysymään asiaa tavalliselta keskiluokkaiselta Suomalaiselta. Kaikki rahat menevät asumiseen, autoon, ja ruokaan. Ei todellakaan jää mitään ylimääräistä.

Vierailija
4/55 |
08.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sinänsä tosiaan sympaattinen juttu, mutta mies on aika pihalla todellisuudesta. 

Vierailija
5/55 |
08.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisivat vieneet tallukan Puhokseen ostamaan Hummusta!

Vierailija
6/55 |
08.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihmettelen tuota "kännikalat puuttuu"-juttua. Ei tarvitse olla rautatieasemalla kun vartti, niin siellä on nähty kaikki sekakäyttäjästä spurguun. Näitä on katukuvassa ihan liikaa. Olisi mennyt vaikka metrolla Itikseen ja hengannut vähän aikaa Tallinnanaukiolla, niin olisi saanut perspektiiviä kokonaisuuteen. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/55 |
08.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Paskaa voi aina puhua, mutta Tomin juttu oli kyllä ylipaskaa...

Vierailija
8/55 |
08.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minusta tuo juttu oli jopa liikuttava. Tuli heti mieleen, että tällaiselta varmaan tuntuu, kun aikakone heittää ihan toiseen aikaan.

Kun elää jossakin joka ikinen päivä, ympäristönsä muutoksia ei sillä lailla huomaa eikä tietoisesti rekisteröi.

Olisihan meistä jokainen monttu auki, jos heitettäisiin yhtäkkiä vuoden 2041 Helsinkiin. Siksi olikin niin kiinnostava lukea, mitkä asiat ensimmäisenä pistivät tuollaisen "aikamatkustajan" silmään.

Ja hauska huomata, että tuorein silmin katsottuna Suomi oli muuttunut niin positiiviseen suuntaan. Meillä suomalaisilla kun on helmasyntinä nostaa esiin vain ikävät asiat ja ohittaa mukavat.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/55 |
08.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomi on 20 vuoden aikana velkaantunut niin, että velkoja ei enää pystytä maksamaan pois. Se siitä vauraudesta.

Vierailija
10/55 |
08.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kadut eivät ole ainakaan Treella siistejä joka paikassa. Ja tv:n vaihtoehdoksi on tullut internet & videot tai suoratoistopalvelut, jotka maksavat. Ja köyhiä on, vaikkei näy katukuvassa aina. Korona-aika vähensi kadulla liikkuvia humalaporukoita. Osa ihmisistä oli siirtynyt jo aikaa sitten keskustoista pois eri syistä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/55 |
08.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Naurattaa lukea näitä kommentteja.

Kyllä Suomi ehdottomasti on paska maa. Siis ynseän ja pessimistisen perussuomalaisen mielestä.

Oikeastihan Suomi on maailman mitassa paratiisi. Asiat näkee paremmin ulkopuolelta, ja ulkopuoleltahan tuo Tomi tulee.

Tekisi hyvää meille synkistelijöille joutua vaikka vuodeksi elämään jossain Bangladeshissä tai Burundissa. Voisi Suomi-kuva muuttua aika nopsaan.

Vierailija
12/55 |
08.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ymmärrättekö te, että toinen tulee Amerikasta? Siellä on eri tilanne. Siellä on erilailla katukuvassa kodittomia ja muita. Siellä on isompi luokkajako. Köyhät ovat köyhiä ja rikkaat rikkaita. Suomessa köyhä ei ole samanlailla köyhä.

Tosin millä voi vaatia ymmärrystä kun on totuttu elämään tasa-arvossa ja todella hyvinvoivassa yhteiskunnassa. Se, mikä Suomessa osataan hienosti on vaatiminen ja itsekeskeisyys. Suomessa myös köyhä saa katon päälleen ja jotain ruokaa pöytään.

Asukaa joskus jossain muualla. Ei tarvitse mennä kuin yksi pykälä länteen, etelään tai itään niin olosuhteet ovat eri. Ruotsin Tukholma, Viron Tallinna tai Venäjän Pietari ovat turistin näkökannalta erilaisia kuin asua. Sitä oppii kummasti arvostamaan Suomen hyysäysyhteiskuntaa kun asuu noissa maissa esimerkiksi kolme vuotta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/55 |
08.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lähtenyt nuoren ihmise elämästä ja tullut takaisin keski-ikäisen elämään? No joo.. vähän eroa maailmoissa..

Vierailija
14/55 |
08.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näkee, että ap:ltä ja ketjuun vastanneilta puuttuu juuri se perspektiivi, joka haastatellulla on. Haastateltu ei sanonut, että kaikilla on kesämökit vaan että tavallisilla keskiluokkaisilla ihmisillä on sellaiset niin kuin kyllä onkin. Suomessa on noin 500 000 kesämökkiä. Keskituloinen ihminen pystyy hankkimaan omistusasunnon, tekemään haluamansa määrän lapsia, harrastamaan ja välillä reissaamaankin. Keskipalkka Suomessa on noin 3500 euroa ja mediaanipalkka 3100 euroa.

Joku vastasi ketjuun, että Suomessa on ihmisiä, jotka elävät tukien varassa. Maissa, joissa haastateltu on asunut Suomesta pois muuttonsa jälkeen, ei ole edes niitä tukia, mistä kodittomien silmiinpistävä määrä johtuu. Suomessa on toki kodittomia, mutta ei määrää voi mitenkään verrata Yhdysvaltoihin tai Portugaliin.

Minusta jutussa on hyviä pointteja, ja se toimii muistutuksena siitä, että kaikista ikävistä puolista huolimatta Suomessa on asiat oikeastaan aika mukavasti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/55 |
08.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaduilla turvallista liikkuua yöaikaan ja taksit turvallisia?!?

Vierailija
16/55 |
08.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Kaduilla turvallista liikkuua yöaikaan ja taksit turvallisia?!?

Kyllä. Et ole tainnut juuri liikkua maailmalla?  :)

Vierailija
17/55 |
08.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Äijä vielä väitti, ettei ulkomaalaisia ole juuri ollenkaan. No, on kai niitä vähemmän kuin esim. Portugalissa ja Amerikassa. Tällaiset tontut kirjoittavat lehtiin ja vielä tontummat julkaisevat.

Vierailija
18/55 |
08.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

USAsta Suomeen muuttaneena pitää todeta, että onhan se totta. Meillä on turvallista, rauhallista, eikä kodittomia näy katukuvassa. Ja ihmisillä on hyvä elintaso, ei meillä asuta parakeissa. Luonto on lähellä ja ihmisillä on hyvä terveydenhoito, koulutus ja muuta, mistä Usassa ihmiset maksavat itsensä kipeiksi. Eli on lottovoitto syntyä Suomeen. Kirjaimellisesti.

Vierailija
19/55 |
08.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kivaa suomipropagandaa kommentoijilla, jossa kehutaan suomea maasta taivaisiin, eikä mikään ole totta. Ette ole vain nähneet muita puolia, joita jotkut muut ovat. Tottakai hyvistä asioista voi olla kiitollinen, jos on tai on rahaa, osalla ei ole.

Vierailija
20/55 |
08.08.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei tarvi mennä kovin kauas, että näkee enemmän köyhyyttä. Virossa keskimääräinen eläke nousi huhtikuun alussa kuusi prosenttia 375 euroon kuukaudessa. Suomessa eläke oli neljä kertaa virolaisten keskimääräisen eläkkeen verran, eli 1589 euroa kuukaudessa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kaksi neljä