Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miehen ja naisen välinen vetovoima

Vierailija
07.08.2021 |

Psykologi Tony Dunderfelt puhkuu ­intoa. Hän on keksinyt, miten parisuhteisiin saadaan lisää kipinää ja kemiaa.
Tony piirtää ruutupaperille kolme aurinkoa, joissa lukee: läheisyys, vetovoima ja seksuaalisuus. Näiden taivaan­kappaleiden liikkeet vaikuttavat ratkaisevasti suhteisiin.
– Läheisyys on turvallista yhdessäoloa. Istutaan sohvalla villasukat jalassa ja katsotaan hyvää elokuvaa. Se on lämpöä ja samanhenkisyyttä. Pitkiä antoisia keskusteluja. Pariskunta ymmärtää ja tukee toisiaan.
Kuulostaa ihanalta, mutta tämäpä ei teekään suhteesta intohimoista. Tarvitaan myös muita valonlähteitä. Tony ­korostaa vetovoiman merkitystä.
– Se on supertärkeää! Vetovoima on magneettista imua, kemiaa ja halua. Se sykkii elämän mukana ja yllättää joka kerta.
Imu syntyy erilaisuudesta. Puolisot ­eivät ­sulaudu toisiinsa vaan pysyvät erillisinä, kiinnostavina yksilöinä. Vetovoiman kentässä puolisolla on jotain, mitä itsellä ei ole ja toisinpäin. Tämä vetää vastustamattomasti puoleensa. Hyvänen aika, mitä rakkaani on nyt keksinyt!
Jännite on hyväksi
Vetovoimaiset puolisot ovat asioista myös eri mieltä. He kiistelevät ja väittelevät ­hyvässä hengessä. Jännite ja risti­riidat eivät siis olekaan pahaksi vaan hyväksi rakkaudellisessa parisuhteessa.
– Traagisinta on, että liiallinen lämmön ­viljely vähentää vetovoimaa. Silloin sanotaan, ettei ­puoliso enää sytytäkään, ja ­ihmetellään, mihin ­rakastumisen into­himo on kadonnut, Tony sanoo.
Vetovoima on myös huumoria, jekkuilua ja hyväntahtoista piikittelyä. Siis leikkiä! Lähipiiri voi aistia tämän jännite­kentän kahden ihmisen välillä. Heillä on keskenään selvästi jotain vipinää, sitä kuuluisaa ­kemiaa.
Vetovoima lisää kiinnostusta, ja siitä voidaan pikkuhiljaa siirtyä kiihottumiseen. Siihen Tonyn kolmanteen aurinkoon eli seksuaalisuuteen. Vetovoima ei aina johda intiimiin kanssakäymiseen. Jännite voi jäädä myös iloisen flirtin tasolle.
Haluatko huippuseksiä?
Psykoterapeutti ja erityistason seksuaali­terapeutti Antti Ervasti istuu rennosti Sexpo-säätiön sohvalla, siemailee iltapäiväkahviaan ja pohtii syntyjä syviä.
Antti on tavannut näissä työtiloissa lukuisia pariskuntia, joilla on seksuaali­suuteen ja seksiin liittyviä huolia, ­kuten haluttomuutta, erektio-­ongelmia, yhdyntä­kipuja ja orgasmin puutetta.
Huolet heijastavat Antin mukaan usein laajemmin parisuhteen tilaa. Pystytäänkö asioista keskustelemaan? Onko pariskunnalla riittävästi yhteistä aikaa? Millainen yhteinen historia on?
– Avoin keskustelu on tärkeää. Että voi va­paasti kertoa tunteistaan toista syyttelemättä. Seksuaalisuus voi syventyä ja parantua, kun kriisivaiheista selvitään yhdessä.
Kiireinen elämänrytmi ja työpaineet heijastuvat nykyisin erityisesti seksuaalisuuteen ja seksiin. Se muuttuu helposti suorittamiseksi.
Tämäkin homma pitää muistaa hoitaa muun ohella. Läheisyyteen ja seksituokioille varataan täyteen merkityistä kalentereista palaveriaikaa.
– Seksiongelmat voivat luoda paineistetun tunnelman suhteeseen. Jos seksiä on vähän, kynnys läheisyyteen nousee vain korkeammaksi.

mies53v

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kahdeksan kolme