Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pelkään psykoosia synnytyksessä :(

Vierailija
25.08.2009 |

Pelkään että sekoan ja heitän vauvan lattialle, se kuolee ja minä joudun mielisairaalaan :(



Mitä tapahtuu jos sanon tämän neuvolassa?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
25.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sano vaan pelkosi neuvolassa. Tuskin tapahtuu mitään sen kummempaa kuin että kuuntelevat huolesi ja ehkä tarjoavat mahdollisuutta mennä juttelemaan pelostasi mielenterveysammattilaisen kanssa (huom tarjoavat, eivät pakota). Onko sinulla mielenterveysongelmista taustaa, aiempia psykooseja, masennusta, pulmia omassa äitisuhteessa tms. mikä voisi merkitä psykoosiherkkyyttä?

Vierailija
2/4 |
25.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luultavasti neuvolantäti koittaa puhua sinulle järkeä ja rauhoitella sinua. Raskaana olevilla ja pienen vauvan äideillä on aika huikeita fiiliksiä välillä, kyllä se hoitohenkilökunta on siihen tottunut. Itse ainakin kävin koko raskausajan ja pikkuvauva-ajan niin oudoissa sfääreissä, etten osaa tuota pitää mitenkään erikoisena saati vaarallisena.



Mitä tuohon pelkoon tulee: ymmärrän sen, mutta voin sanoa, että todennäköisyys tuohon on olematon. Sinun pelkosi liittyvät oikeasti johonkin ihan muuhun kuin psykoosiin vaipumiseen, mutta ne nyt vain projisoituvat juuri tuohon nimenomaiseen kauhukuvaan. Vanhemmaksi tuleminen on pelottavaa, jopa kauhistuttavaa, mutta kyllä pelotkin helpottavat.



Ota iisisti ja juttele asiasta neuvolassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
25.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

synnytyksen jälkeistä psykoosia, niin uskoisin tuon ajatuksen kertovan enemmän kontrollin menettämisen pelosta synnytyksessä.

Vierailija
4/4 |
25.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos sinun taustassasi ei ole aikaisempia psykooseja tai vakavia mielenterveyden häiriöitä (tässä tapauksessa lasken suoranaiset todellisuustajun hämärtymiset sellaiseksi, en esim. masennustaustaa tai syömishäiriöitä, kun mietitään ihan psykoosiherkkyyttä), niin voit nyt ottaa tosiaan ihan rauhallisesti.



Itselläni on taustalla vaikka mitä, mutta olen selvinnyt hyvin sekä synnytyksestä että vauvavuodesta. Itse synnytys oli itseasiassa todella rauhallinen ja hallittu tapahtuma kivuistaan huolimatta, vaikka pelkäsin etukäteen meneväni paniikkiin tms.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme seitsemän kolme