Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko tuo Halla-aho joku Jumala peräti ?

Vierailija
25.08.2009 |

Halla-aholaiset valtasivat oikeussalin!

25.08.2009 09:28





Oikeudenkäynti perussuomalaisten helsinkiläistä kaupunginvaltuutettua Jussi Halla-ahoa (sit) vastaan alkoi kaoottisissa tunnelmissa Helsingin käräjäoikeudessa aamulla.



Halla-ahoa syytetään kiihotuksesta kansanryhmää vastaan ja uskonrauhan rikkomisesta. Syyttäjä vaatii Halla-aholle rangaistukseksi joko ehdollista vankeutta tai tuntuvia sakkoja.



Kun oikeudenkäynti alkoi kello 9 tiistaiaamuna, oli paikalla runsaasti yleisöä.



Suuri osa heistä oli Halla-ahon kannattajia, jotka onnistuivat ryntäämään pienehköön oikeussaliin ja valtaamaan ison osan muutamasta yleisöpaikasta. Valtaosa, jopa kymmeniä Halla-aholaisia jäi silti salin ulkopuolelle.



Toimittajia ei juurikaan mahtunut mukaan, joten mm. IS jäi oikeussalin ulkopuolelle.



Oikeuden puheenjohtaja ilmoitti, ettei saliin päästetä enempää yleisöä kuin on istumapaikkoja.



Itse Jussi Halla-aho oli käräjille saapuessaan rauhallinen, eikä kommentoinut syytteitä.



Halla-aho oli sonnustautunut arkivaatteisiin ja reppuun.



-Luulen että se saa todetaan syyllikseksi siksikin että sen kannattajat ovat noin outoja kummajaisia, että ihan pitää paikanpäälle tunkee. Eikö niillä ole työpaikkaa missä olla työaikana? ei meillä ainakaan sais vapaata jos ilmoittaa menevänsä idolinsa oikudenkäyntiin? Tulipa vaan mieleen..

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
25.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikka ei ole suutaan avannut sitten vaalien.



Idioottia että toimittajatkin jätetään ovien ulkopuolelle, toisaalta tuo on kyllä todella huvittavaa! Nauroin kun luin, miten ne jotkut jaksaa?

Vierailija
2/3 |
25.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Halla-ahoa: ei kommentoinut mitenkään. Eihän hän ole kai suutaan aukaissut myöskään kaupunginvaltuustossa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
25.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

se on lukenut siis Raamattua. :D

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi viisi kuusi