Minusta ei ikinä tule mitään
Opiskelen tällä hetkellä ammattikoulussa lastenohjaajaksi. Opinnot ovat sujuneet hyvin, ammatillisissa aineissa olen pärjännyt loistavasti, aina kiitettävin arvosanoin.
Humanistissa aineissa olen aina ollut myös lahjakas, kielet ovat olleet helppoja oppia ja mielekkäitä.
Opintoni kuitenkin tuntuvat jäävän nyt kiinni matemaattisista aineista, en saa millään edes peruslaskutenttejä läpi. Haukkukaa joo tyhmäksi, sitä olenkin. Minulla on hahmotushäiriö ja ADD, joten tosi vaikeaa saada mitään aikaiseksikaan. Turhaudun, kun tentit eivät mene heti läpi ja minulla on kamala numerokammo, aivot menee solmuun heti kun näenkään laskutoimituksia.
Ahdistaa ja pelottaa, että jääkö tulevaisuus nyt tästä kiinni.
Kiitos kun sain avautua.
Kommentit (25)
Tiedän, olen yrittänyt mutta ei onnistu enää omin avuin. Tämä on sellainen ongelma, jota on hyvin vaikea kenenkään hoitaa.
Ahdistaa ja pelottaa, etten koskaan tule saamaan mitään tutkintoa tai töitä tyhmyyteni vuoksi.
Ap
Niin, matematiikka ei ole lukuaine. Sitä oppii vain tekemällä ja harjoittelemalla
Kaikkea hyvää sulle. Hanki tuki- tai yksityisopetusta.
Matikka on lukuaine.
Olethan pyytänyt lisäajan laskujen suorittamiseen?
Oletko keskustellut lääkärin kanssa keskittymiskykyä parantavasta lääkityksestä?
Jospa saataisi se ikuinen opiskelu kaikilla tuilla
Saisitko tukiopetusta matikan opettajalta?
En ole ammattivalittaja. Olen myös tehnyt töitä elämäni aikana ja muutoin olen erittäin tyytyväinen ja onnellinen elämääni, mutta nyt illalla kun tein noita laskutehtäviä eteenpäin, pääsi kyllä itku ja pahan kerran, kun laskimellakin laskin väärin noita toimituksia miten sattuu. Keskittymishäiriön vuoksi olen sellaista tyyppiä joka herkästi heittää hanskat tiskiin, kun ei opi kerrasta. Paljon on kiinni myös homman mielekkyydestä ja sisäisestä motivaatiosta, mutta auttamattahan se motivaatio ja into kärsii, kun aina menee väärin vaikka miten pohtisi. Ja kyseessä pienet typerät virheet.
Neuropsykologi joskus totesi nuorempana minulle, että teen samalla kaavalla virheitä aina, mutta ei osannut sen kummemmin itsekään eritellä, mikä pieleen menee, joten apua tähän ei ole oikein saanut.
Yläasteella opettaja väänsi niin maan perusteellisesti rautalangasta, että mm. trigonometria jäi päähän erittäin hyvin ja siitä tykkäsin kovasti.
Haasteita tuottaa nuo kaikki välivaihelaskut ja geometria, menee pää sekaisin ja silmät ristiin. Oikeasti kun katson numeroita tulee sellainen olo että silmät vetää kieroon, vaikka näkö muutoin kunnossa onkin.
Liekö jonkin sortin numerokarsastusta numerosokeuden sijaan 😁
Ap
Sama ongelma mulla että matikka tökkii mutta eiköhän siitä joskus läpi pääse kun harjoittelee tarpeeksi.
Laitoin illalla opettajalle viestiä, että jos mahdollista, haluaisin tukiopetusta mahdollisimman pian. Pari tenttiä sain tehtyä ja ne meni oikein, kun oli helppoja laskimen kanssa tehtäviä laskuja, mutta kun mukaan tulee nuo monimutkaisemmat kuviot niin minulla alkaa mennä ymmärryksen yli. Sanalliset tehtävät ovat myös vaikeita hahmottaa.
Jospa opettaja huomenna ottaisi yhteyttä minuun 😊
Ap
Mulla ei ole numeroakammoa mutta sanalliset tehtävät ovat vaikeita.
Laskimen kanssa pääsin läpi matikan yläkoulussakin. Harmi että tuolla ei saa käyttää laskinta.
Jos sulla on diagnoosi noista sairauksistasi, voisit varmaan jutella opettajasi kanssa, voisitko saada tukiopetusta, käyttää tentissä kirjaa apuna tai muuten saada jotain helpotusta noihin kursseihin. Miten matematiikka ylipäänsä liittyy lastenohjaajan ammattiin? Jos kyse olisi sellaisesta ammatista, jossa oikeasti tarvitaan matemaattista osaamista, niin sitten varmaan joo pitäisi kurssit läpäistä tavallisin kriteerein, mutta ei luulisi lastenohjaajalle matikka olevan pääasia.
Kokista joka tekee ruokaa, ei koskaan tule mitään. Mutta kokista, joka rakastaa ruoanlaittoa tulee taiteilija.
Ei kannata tehdä illalla ja väsyneenä.. Ei niistä silloin ainakaan mitään tajua ja saa vaan huonoja tuloksia.
Tsemppiä ap! Täällä toinen, jolle numerot ja laskut on tosi vaikeita. Onneksi omalla alalla ei tarvitsekaan tehdä mitään soveltavia laskutoimituksia. Ja jos joskut tarvitsisi, niin pyytäisin kollegaa avuksi. Olen kertonut töissä ihan avoimesti, että olen huono numeroiden kanssa ja en vaan osaa. Onneksi kaikki on ainakin näyttäneet suhtautuvan ymmärryksellä, kaikki ei voi osata kaikkea :)
Eihän sussa välttämättä mitään vikaa ole vaan voi olla opettajassa joka ei osaa opettaa sulle sillä tyylillä jolla luontevasti oppisit ja ymmärtäisit.
Opettajalla on diagnoosi kai tiedossa, en tosin ole varma. Pitää uudelleen varmistaa sekin häneltä heti huomenna, jos saisi vähän yksilöllisempää opetusta.
Nykyään nuo aineet hoidetaan "pajaopintoina" eli käydään vain hakemassa tehtävät opettajalta ja tehdään ja palautellaan omaan tahtiin, huono systeemi niille joilla on haasteita enemmän.
Yleissivistävät aineet täytyy käydä nykyään kaikissa perustutkinnoissa ja matematiikka valitettavasti kuuluu myös kaikille ammattiin opiskeleville, ellei ole jo toista tutkintoa pohjalla.
Minulla jäi lukio aikanaan nimeomaan matematiikan takia kesken, siksi vaihdoin alaa ja nyt taas tämän saman ongelman äärellä.
Ap
Matikkaa ei opi kuin harjoittelemalla