Kuinka helpolla teiltä on lähtenyt ukko vaihtoon?
Ukkoni ei ymmärrä selviä pyyntöjä tai suoria käskyjä. Jos sanon, että pyykit on vielä narulla, niin hän voi vastata että joo niin on tai että ai on vai. Ja silti pyykit voi olla narulla vielä tunninkin päästä!
Kun hän lajittelee pyykkejä, niin hän voi tulla kysymään, onko joku vaate vaikka päälipaita vai aluspaita. Pitäisi se nyt nähdä. Ja jos annan siitä palautetta ja käsken olla kyselemättä tyhmiä niin sen jälkeen hän ei tule kysymään vaan tunkee vaatteita oman arvionsa mukaan johonkin. Ja sitten sanoo että hän luuli sitä alupaitaa päälipaidaksi.
Autoa korjatessaan hän pukee päälleen sellaiset rikkinäiset rytkyt ja sotkee kätensä mustaksi. Eikö häntä hävetä? Minä itse käyn ainakin pienen ehostuksen läpi ennen kuin edes avaan ulko-oveamme. Mitähän naapuritkin ajattelevat, kun nainen on kaunis ja ukko rähjäinen? Oikean elämän kaunatar ja hirviö! Miksei vie autoa korjaamolle jarrupalikoitten tai öljyn vaihtoon? Olisi siistimmän näköinen.
Silti hän itse arvostelee minua rajusti koko ajan. Eilen tein kanakeittoa ja hän kysyi, että sopisiko sulatejuusto joukkoon. Mihinkään ei voi olla tyytyväinen! Olisi iloinen, että teen edes joskus ruokaa ja ettei hänen tarvitse ihan joka päivä tehdä! Minulla sentään on catering koulutus, hän on itse vain joku kanditaatti tms.
Yksi kerta hän kysyi että käytäisiinkö illallisella ravintolassa. Ei kelpaa minun tekemä ruoka kun täytyy mennä ulos? Vai eikö vain viihdy kotona? Taitaa katsella ravintolan tarjoilijoita mieluummin kuin minua.
Välillä hän kysyy, että onko ok hänen lähteä kavereittensa kanssa iltaa istumaan. Kiittämättömyyttä minusta! Olen koulutuksen merkeissä pitänyt välillä mykkäkoulua tai mitään sanomatta häipynyt jonnekin omille reissuilleni. Mutta ei se edes näistä opi mitään! Kun tulen takaisin, niin voi kysyä että missä olen ollut tai onko minulla kaikki kunnossa. Ei pyydä anteeksi eikä sano parantavansa tapoja. Ei mitään sellaista. On se vain kovapäinen kaveri!
Oletteko odottaneet näin pitkään kuin minä vai oletteko laittaneet ukon kiertoon jo aiemmin?
Tai onko joku kestänyt vieläkin kauemmin kuin minä?
Kommentit (13)
Ihmiset jaksaa keksiä jäätävän pitkät määrät luokatonta 💩🤡. Mene töihin. Muuta neuvoa ei nyt tule.
Uskon, että olet oikeasti tuollainen hirveä akka.
Niinkö Pera se teidän emäntä tekee? Ehkä jätät sian?
Fyysisestä ja psyykkisestä väkivallasta sekä toisesta suhteesta lähtee vaihtoon, satunnaisesta pettämisestä joskus kerran muutamaan vuoteen ei vielä ainakaan niin kauan kuin lapset ovat pieniä.
Tää oli jo liian yksityiskohtainen että paljastuit tokan kappaleen kohdalla, koska kuvailit "miehesi" toimintaa niin hyvin.
Tässä aika hyvä esimerkki lähestulkoon täydellisestä parisuhteen konfliktitilanteiden korjauksen puutteesta. Korjaaminen on kaksisuuntaista ja voi jopa puuttua kokonaan. Luulen että tämä taito on se millä suhteet loppujen lopuksi joko purkautuvat tai lujittuvat.
Onko teiltä lapsuudessa pyydetty vanhempien toimesta anteeksi ja millä tavoin? Laitettiinko teidät jäähylle selvittelemään itse omat tunteenne? Kiellettiinkö olla vihainen ja kiukutteleva? Tulitteko mielestänne kuulluksi ja huomioiduksi? Tämä käytös siirtyy alitajuisesti parisuhteisiin ellei opi matkan varrella toimimaan tietoisesti eri tavoin.
Yksi typerimpiä aloituksia pitkään aikaan. Ei jatkoon.
Sulla on täysin normaali, hyvä mies. Itse olet joku teiniprinsessa. Kasva aikuiseksi
Menkää oikeesti töihin tai johonkin iriootit.
0/5