Toista ei voi muuttaa, miten mun kuuluu muuttua kun toinen juo?
Kun toista ei voi muuttaa ja katse pitää kääntää itseensä niin mitä se tarkoittaa silloin kun toisen alkoholinkäyttö ahdistaa. Miten siis käännän itseni ’ oikeaan asentoon’ kun toinen juo liikaa. En enää nalkuta, en herättele seuraavana päivänä. Näen toisen erillisenä omine valintoineen. Onko nyt siis niin että kun asia ahdistaa minua mutta ei ole toiselle ongelma, niin pitääkö mun nyt sitten vaan sopeutua?
Kommentit (36)
Mitä vaihtoehtoja sinulla omasta mielestäsi on?
Toinen muuttuu joka päivä. Onko suunta hyvä ja vauhti hyväksyttävä onkin toinen tarina.
Samoinkin toisen muuttaminen ilman toisen hyväksyntää on todella hankalaa.
Toisen muuttumisen auttaminen on motivoivinta kummallekkin ja paras mahdollisuus onnistua kin on yhdessä sovittuja tavoitteita
Sinun pitää päättää onko tuo sellaista elämää mitä haluat viettää. Jos ei ole, mieti mitä voit muuttaa. Puolisoasi et voi, mutta oman suhtautumisesi voit. Ja jos et halua juovaa puolisoa, sinun pitää toimia sen mukaisesti.
Jos se ahdistaa niin ei tarvitse sopeutua! Kun toinen on selvinpäin asiasta keskustellaan rauhallisesti, kerrot oman mielipiteesi ja jos toinen ei sitä kunnioita, ei hän rakasta. Siitä voi sitten vetää johtopäätökset kannattaako jatkaa. Älä nalkuta, älä herätä, älä huolehdi ja paapo. Aikuisen ihmisen pitää osata hoitaa omat asiansa, jos kerran haluaa juoda aina. Sopeutua ei tarvitse, siihen että toinen tekee mitä huvittaa sinusta välittämättä. Rajoja voi yrittää yhdessä asettaa jos haluatte yhdessä silti olla. Joskus voi olla tarpeen pistää toinen valinnan eteen: viina vai puoliso.
Voit miettiä, haluatko elää loppuelämäsi alkoholistin ehdoilla vai haluatko elää ihan omanlaistasi elämää. Teet sitten ratkaisut ja muutokset elämässäsi sen mukaan.
Sinun pitää miettiä tarkkaan uhraatko oman elämäsi juopon takia vai aloitatko sen uudelleen ilman häntä. Mies on ilmeisesti jo pullon valinnut sijastasi, suostutko olemaan ikuinen kakkonen?
Alat juomaan itsekkin niin ongelma on ratkaistu. Tosi helppoa.
Älä ainakaan tee sitä virhettä, että alat itsekin juomaan.
No siinäpä varsinainen pähkinä. Sinä päätät, elätkö juopon kanssa vai et. Saas nähdä, kauanko aikaa ainoasta elämästäsi käytät tämän miettimiseen.
Omat asumukset on ihan kelpo välimuodon vaihtoehto jos ihmissuhde on kuitenkin kovin rakas ja säilyttämisen arvoinen, mutta elämäntyylit vaan poikkeaa vähän liikaa :)
Hyvä kysymys. Ihmettelen saamiasi alapeukkuja. Tuossa tilanteessa ainoa mahdollinen muuttuminen sinun osaltasi on, että päästät suhteesta irti.
Kuinka usein ja kuinka paljon ukko juo?
Muutu tosessa osoitteessa asuvaksi.
Vastaus löytyy kysymyksestäsi. Sinun täytyy muuttaa. Eri asuntoon.
Eroa. Tai sopeudu. Sairastut itse, jos sopeudut. Masennu, alat syömään psyykelääkkeitä, alat itse juomaan tai sinusta tulee kiukkuinen ahdistunut puoliso.
Usein pariudutaan henkilön kanssa joka juo. Sitten kun ollaan yhdessä, niin pitäisi muuttua. Valitse alusta asti sellainen kumppani, joka sopii sinulle. Jos taas kumppanisi on alkanut juomaa silloin, kun on ollut sinun kanssasi, niin sitten kannattaisi ehkä miettiä että ehkä kanssasi ei pysty olemaan selvinpäin. Ainahan se niin on, että valittaja on itse täydellinen ja virheetön. Ei nalkutusta ei huomauttelua ei mitään ja kaikki syy on siinä toisessa. Todellisuudessa syy on useimmiten nimenomaan siinä valittajassa.
Silloin sä muutat oman elämän paremmaksi, otat eron ja hommaat raittiin miehen, sellaista voi etsiä vaikka kuntosalilta tai seurakunnasta.
Tuossa tapauksessa ei auta muu kuin lähteä. Se joko saa toisen muuttumaan, tai sitten ei. Jokatapauksessa elämäsi muuttuu paremmaksi, kävi miten kävi.
Ei pidä sopeutua, vaan miettiä mitä elämältä haluat. Haluatko elää juopon mielen mukaan koko elämäsi, vaan haluatko kunnon elämän.