Onko Lumenen meikkien taso laskenut vai onko markkinoille vaan tullut parempia?
Tuntuu että niiden laatu ei mitenkään korreloi hinnan kanssa. Brändi on kai hyvä ja "kotimainen" mutta ei vaan tunnu että olisi mitään minulle. Olen kyllä meikeistä kiinnostunut ja tarkka, joten ostan kovalla suojakertoimella olevia ja pitkään pysyviä meikkejä... Käyttääkö lumenea vaan tädit, jotka meikkaa vähän, ja ostavat sitä tottumuksesta?
Kommentit (15)
Vierailija kirjoitti:
Onko peilien laatu tippunut? Ennen tuntui olevan parempia.
Nyt saa onneksi led-valoja joiden valoteho on watteihin nähden parempi, joten onneksi ei ole siitä kiinni. Jos meikkasin pimeässä niin ehkä se Lumene menettelisi. Kaikki tuotteet mitä olen kokeillut noin viiden vuoden aikana on valuneet poskille tai silmien alle.
Mua ärsyttää Lumenen esim. voiteissa hajusteet. Iho ei tykkää.
Luomivärit ei ole pigmenttisiä ja värivalikoima on karmea. Ei tarvitsisi olla edes shokkivärejä, nuo sävyt tuo mieleen jonkun Sinikka Seinäruusun...
Poskipunissa on välillä hyviä, koska pigmentin kanssa on säästetty eikä sitä tule lisättyä liikaa.
Minulla on huonoja kokemuksia näistä:
- meikkivoiteet. Ei pysy ja kirvelee iholla.
- kulmatuotteet. Ei pysy, ei levity nätisti, sottainen lopputulos.
- huulipunat. Eivät vaan pysy.
- ripsivärit. Kestää varmaan vettä, muttei näköjään ilmaa.
- huultenrajauskynä on sysihuono
- joskus niillä oli muuten hyvä eyeliner muttei pysynyt.
Lumenen tuoteet ei ole kovin kaksisia. Vain muutamaa niistä käytän. Kulmaväriä ja sitten kosteusvoidetta.
Harmi et kotimainen tuote, mutta huono. Kertaakaan en ole saanut hyvää tuotetta Lumenelta. Kerran oli yksi aika hyvä värillinen kosteusvoide, mutta sekin lopetettiin pian.Lanseeraavat kovalla tohinalla uutuuksia kovalla hinnalla, kohta 50 % alessa.
Valo sarja sekä lähde, harmonia, sisu olleet hyviä 😍
Vierailija kirjoitti:
Harmi et kotimainen tuote, mutta huono. Kertaakaan en ole saanut hyvää tuotetta Lumenelta. Kerran oli yksi aika hyvä värillinen kosteusvoide, mutta sekin lopetettiin pian.Lanseeraavat kovalla tohinalla uutuuksia kovalla hinnalla, kohta 50 % alessa.
Joo, tuotteiden vaihtuvuus on kohta suurempaa kuin esim. Essencellä.
Aika vähän ostan nykyään Lumenen tuotteita, CC-voidetta joskus. Useamman kerran käynyt niin, että tykästyn jostakin tuotteesta ja sitten sen valmistus lopetetaan. Ripsivärit todella huonoja, lopputulos yhtä suttua.
Kuka kosmetiikkabloggaaja tähän tarttuisi? Haluaisin nähdä vertailun kun Lumenen laatua verrattaisiin vaikka Lidlin meikkeihin... Sen jälkeen voisi olla toki vaikeaa saada Lumenelta testereitä lahjaksi 😅
Minäkään en tajua tuota, että koko ajan vaihtuu tuotteet. Miksi?????
Aina olleet samaa kamaa Maybellinen kanssa.
Vierailija kirjoitti:
Aina olleet samaa kamaa Maybellinen kanssa.
L
Korjaan, ehkä sittenkin vielä vähän laaduttomampia. Surullista, mielelläni ostaisin kotimaista mutta niin huono hinta-laatusuhde, etten pysty.
CC-voide on sopinut minulle. Samoin herkälle iholle tarkoitettu hajusteeton kosteusvoide, sellainen halpistuubi. Ostan näitä jos on -50 % tai joku vastaava tarjous, mutta täyttä hintaa en maksaisi mistään heidän tuotteestaan.
Tosin harvan muunkaan merkin tuotteista maksan täyttä hintaa, esim. Maybelline jatkuvasti CM:ssa tai Tokmannilla -40% ja ostan silloin sen merkin ripsarit, kun ovat sopineet minulle parhaiten. Jos ei ole alessa ja tarvitsen ripsaria, otan mieluummin Essencen (josta voin maksaa täyden hinnan ;)).
Onko peilien laatu tippunut? Ennen tuntui olevan parempia.