Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

vai ei eskarista voi olla pois, kyllä miellä ollaan koulustakin

Vierailija
13.08.2009 |

jos näen että lapsi tarvitsee vapaapäivän. Ja puhun nyt 1-2 luokkalaisista. Ei elämä oo noin vakavaa. Ja luojan kiitos meidän pk:n eskari on yhä leikkiä ja lasten ehdoilla menemistä, ei mitään tehtäväkirjoja tms. Lapset ei edes huomaa mikä osuus päivästä on eskaria.

Kommentit (75)

Vierailija
1/75 |
14.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

totean vaan että kyllä se näkyy onnistuvat työssäkäyvältä aikuiseltakin että jää pois töistä jos ei nappaa. Ainakin mieheltäni se onnistuu. On ollut välillä montakin viikkoa kotona tekemässä remppaa tms ihan ilmoittamatta. Pomo on saattanut soitella perään että tulisitkos jo töihin ja olis tärkeitä kokouksia, mutta ei ole silti mennyt.

No, mutta mieheni onkin vaativassa asiantuntijatehtävässä, eikä häntä ole helppo korvata. Ja tekee kyllä välillä satoja ylityötunteja (joista ei mitään makseta).

Vierailija
2/75 |
14.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

No, mutta mieheni onkin vaativassa asiantuntijatehtävässä

Jokainen on korvattavissa.

Käske miestä pistämään sormensa vesilasiin ja sitten ottamaan se pois. jos sinne jää kuoppa niin hän on korvaamaton.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/75 |
14.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aina oppii jotain uutta. Minä en koskaan saanut olla. Ja nyt tietysti olen säntillinen kirjanpitäjä...

Vierailija
4/75 |
14.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

eskariin ei tarvitse mennä ja hyvin voi pitää vapaapäiviä, koska se ei kuulu oppivelvollisuuden piiriin, mutta silloinkin pitää poissaolosta ilmoittaa opettajalle mahdollisimman ajoissa.

Koulusta voi mielestäni pitää vapaapäiviä, kun ne on suunniteltuja -esim. lomamatka perheen kanssa tms. Mutta ei periaatteella päätämmepä tänään, että emme mene kouluun.

Ja noista lomamatkoistakin olen periaatteessa aika tiukka. Koulu on lapsen työ ja siitä on tietyt lomat jo olemassa sovittuun aikaan. Kovin paljon lisälomia siihen päälle ei tarvita.

Mä ihmettelen myös näitä "luokkansa priimus" ja "paras lukija" argumentteja. Mistä saatte tietää muiden tulokset? Ja kun eihän noilla 1-2 luokilla ymmärtääkseni ole edes numeroarviointia?

Vierailija
5/75 |
14.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta ihan tästä välistä mielipide 23:lle



Opettele käytöstapoja. Omille lapsillesi tekeekin varmaan hyvää olla joka päivä koulussa/hoidossa, etteivät opi äitinsä kielenkäyttöä ja tapaa hoitaa asioita (haukkua, kiroilla) vaan toivottavasti opettajan hiukan paremmat mallit. Että millaiseksihan itse opetat lapsesi, huh huh.

Vierailija
6/75 |
14.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

täällä menee nykyään hiukan kummallisesti nämä kommenttien numeroinnit.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/75 |
14.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä tulossa matka ensi viikonloppuna ja kysyin saako poikani (2:lla) olla poissa perjantain. Viime vuonna en kysellyt tuollaisia kertaakaan. En oikein ymmärrä sitä että koulusta ollaan poissa "jos ei sinne huvita mennä". Poissa voidaan olla just jos on jotain muuta tärkeää menoa tms.

Vierailija
8/75 |
14.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

meidän 11v on tosi laiska aamuisin ja jäisi varmasti joka maanantai kotiin, jos saisi. tyttö osaa kyllä olla väsynyt ja säälittävä, mutta tasan tarkkaan on joka aamu lähdettävä, muuten ei menisi ikinä ja olisi jatkuva anelu päällä=)



ja toinen ongelma olisi se, että mitä lapsi sanoo kavareille, kun soittavat tai kun ope kysyy... en viittinyt tänään tulla kouluun, hä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/75 |
14.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minun lapseni ei ole koulusta pois paitsi sairaana. Silti hyväksyn ap:n tavan toimia. Parempi silti olisi mielstäni pitää niitä vapaita sovitusti, ihan niin kuin työelämässäkin. Mutta tuskin tuostakaan mitään kamalaa seuraa.



Mutta näistä vastauksista paistaa läpi hurjan vahva auktoriteetin kunnioittaminen ja totteleminen. Jos joku asia on määrätty olevan tietyllä tavalla, niin on kauhistus tehdä asia toisin. Työelämässä nämä pilkunnussijat ja rutiinimummot on hirvittäviä: kusellakaan ei saisi käydä kuin kahvitauolla, ja jos pomo määrää että teet päivän töitä päällä seisten niin sitten niin tehdään mukisematta.



Hiukkanen anarkismia piristää kummasti, kokeikaapa vain tekin, rutiinimummot!

Vierailija
10/75 |
14.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minusta vanhemman velvollisuuksiin kuuluu kasvatustyö. Yhteistyössä muiden lapsen elämän aikuisten kanssa.



Ja vaikka kuinka itse olisi mitä mieltä, jo lapsen kannalta on parempi, että hänelle opetetaan, että koulun sääntöjä ja aikuisia pitää kunnioittaa ja että kaikki aikuiset vetävät yhteen hiileen - koska välittävät lapsesta. Se luo sitä turvallisuuden tunnetta, ei anarkismi.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/75 |
14.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kysynyt yläasteelaistenkin vapaiden ottamisesta esimerkiksi kaupungilla asioimista varten jos on ollut tarpeen, ja aina on lupa saatu. Asumme pienellä paikkakunnalla ja itse käyn vuorotöissä ja käyn joskus asioilla keskellä viikkoa, joskus koululaisillakin on asioita ja niihin on joskus tarvittu vapaata. Lapset/nuoret eivät ole lintsanneet muuten, kyllähän normaali nuori ymmärtää lintsaamisen ja jonkin syyn takia poissa olemisen eron.

Vierailija
12/75 |
14.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun lapsi oli viikonlopun koristurnauksen jälkeen liian väsynyt menemään kouluun!



Meilläkin urheillaan aktiivisesti ja lapset ovat nyt jo 6 ja 9 luokilla ja ei ole kyllä tullut mieleenkään jäädä alkuviikosta tasaoittelemaan lasten väsymystä viikonlopun pelien jälkeen VAAN meillä mennään su illalla AIKAISIN lue AIKAISIN jopa kasilta nukkumaan jos on ollut rankkaa.



Kannattaa miettin onko harrastus lapselle liian rankka,vähän vaikuttaa siltä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/75 |
14.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kysymään, miksei ala-asteella voisi pitää vapaapäiviä ja sait vastauksia. Minua hämmästytti asenteesi, 1.-3.luokalla "ei opita mitään", kuulosti erittäin pöhköltä! Kun tyttäreni oli muutaman päivän sairaana, niin kyllä hänelle tuotiin ihan sivutolkulla niitä läksyjä, eli kyllä siellä JOKA päivä opitaan jotain uutta.

Vierailija
14/75 |
14.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

selvää vallankäyttöä, omiin lapsiinsa, kaikkivaltias äiti voi antaa vapaapäivän, kun harrastukset vievät lapsesta mehut. Se, kun on vielä LAPSI, mutta mahtaako olla ihan terveellistä se, että lapsi harrastaa niin, ettei jaksa maanantaina mennä kouluun?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/75 |
13.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oppivelvollisuus on, mutta se on sitten vanhemman vastuulla, että samat asiat käydään lapsen kanssa kotona läpi.



Turha tulla kitisemään tukiopetusta siinä tapauksessa, siis.



Vierailija
16/75 |
13.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

lapsen opiskelua. Ja nyt 1 ja 2 luokalla ei vielä ole ollut mitään varsinaista opittavaa.

Vierailija
17/75 |
13.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siskoni ei sitten enää saanutkaan edes peruskoulua loppuun - ja minulla oli lukion suurimmat poissaololuvut.

Vierailija
18/75 |
13.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

jotka mielestäni ovat vielä lapsia yksilöllisine tarpeineen. Ja jos nään että lapseni tarvitsee silloin tällöin vapaan ja äidin huomiota, vaikka vain yhteisen päivän kotona, niin sen hänelle suon.

Vierailija
19/75 |
13.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta kun 1. ja 2. luokka ovat sitä koulunkäynnin opettelua ja kun silloin oppii, että ei siellä tarvitse käydä, niin kai se oppi myös päässä pysyy?



Kerro 10 vuoden päästä miten kävi.



5

Vierailija
20/75 |
13.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta kun 1. ja 2. luokka ovat sitä koulunkäynnin opettelua ja kun silloin oppii, että ei siellä tarvitse käydä, niin kai se oppi myös päässä pysyy? Kerro 10 vuoden päästä miten kävi. 5

mustavalkoista. Se että lapsi pitää joskus vapaa-päivän koulusta äidin luvalla ei tosiaan tarkoita sitä, että koulussa ei tarvitse käydä. En vaan näe siinä mitään pahaa että kunnioitan pienen lapseni tarpeita, uskon että hänelle jää enemmän eväitä elämään näistä hetkistä äidin kanssa kun siitä että raahautuu joka päivä kouluun, kun siellä ei kuitenkaan mitään kovin ihmeellistä opita alaluokilla. ap