Mulla todettiin just jäätynyt olkapää. Mitäs nyt? Kokemuksia?
Kuntoutusohjeiden ja kortisonipiikkilähetteen kanssa marssin kotiin.
Meneekö tässä tosiaan vuosi, että pääsen pelaamaan tennistä?
Kommentit (12)
Mun olkapää on ollut kipeä ja käyttökelvoton nyt puolitoista vuotta. En pelaa tennistä tai edes imuroi enää koskaan.
Minulla meni 24kk ja sen jälkeen sain sen toiseen olkapäähän ja siitä seurasi toiset 24kk. Sen jälkeen se on muisto vain.
Se pitää vaan repäistä irti, niin ennen tehtiin.
Minulla todettiin helmikuun alussa, oireet tosin alkoi jo joulun paikkeilla. Oli alkuun tosi kipeä, käsi ei noussut juuri lainkaan. Nyt saan juomalasin kuivauskaapit alemmalta hyllyltä :). Ylähyllyltä en vieläkään. Nukkumaan ei pysty kipeän kahden puoleisella kyljellä edelleenkään jne. Eli minulla on nyt mennyt puoli vuotta, kyllä tämä aikaa tuntuu vievän.
Minulla kesti vuosia. Lapaluun alla kuin kova kananmuna. Vasta nyt on hellittänyt. Tuli taidekoulusta kun maalattiin kovin suurikokoisia maalauksia. Sitten joku sanoi, että naisen käsi ei semmoisia hommia kestä.
Ihan hirvittävä juttu. Opettelin jo myös käyttämään vasenta kättä kun oikea niin käyttökelvoton.
Nyt kun on tullut ikää niin ranteetkin tökkivät kun niissä on artroosi ja sitten vielä kaaduin ja vasen käsi murtu eli ei tämä kyllä kivaa ole ja pelottaa mitä tulevaisuus tuo tullessaan.
Minulla se avattiin nopeassa nukutuksessa. Oli kestänyt 6kk. Nukutuksessa ortopedi vääntää sen auki ja siitä lähti toipuminen. Voi kestää vuoden tai pari muuten eikä siihen auta mikään muu kuin aika tai toi narkoosimobilisaatio. Mulla fysioterapia pahensi vaan jäätymistä ja kipua.
Kortisonipiikki auttoi ja oli parempi 2vko kun taas palasi lähtötilanteeseen. Toka kortisonipiikki ei sit enää auttanutkaan yhtään.
Tennistä tai padelia en ole pelannut sen jälkeen, mutta ehkä voisin jo. Ei ole enää kipeä eikä liikeradassa rajoituksia. Avattiin marraskuussa ja olen nainen 49v
Vierailija kirjoitti:
sulata se
Palstan fiksuin saapui juuri😂
Vierailija kirjoitti:
Minulla se avattiin nopeassa nukutuksessa. Oli kestänyt 6kk. Nukutuksessa ortopedi vääntää sen auki ja siitä lähti toipuminen. Voi kestää vuoden tai pari muuten eikä siihen auta mikään muu kuin aika tai toi narkoosimobilisaatio. Mulla fysioterapia pahensi vaan jäätymistä ja kipua.
Kortisonipiikki auttoi ja oli parempi 2vko kun taas palasi lähtötilanteeseen. Toka kortisonipiikki ei sit enää auttanutkaan yhtään.Tennistä tai padelia en ole pelannut sen jälkeen, mutta ehkä voisin jo. Ei ole enää kipeä eikä liikeradassa rajoituksia. Avattiin marraskuussa ja olen nainen 49v
Huh, rankkaa settiä! Mulla vähän vähemmän ikää. Kipua on ollut nyt joitakin kuukausia, ja ne on ehkä aavistuksen helpottamaan päin. Käsi tuntuu liikkuvan myös helpommin nyt, vaikka odotin että liikerajoitukset pahenisivat koko ajan! Voisiko mennä vaan tuolla kipuilulla ohi? Jumppaa olen tehnyt fyssarin ohjeiden mukaan tosi ahkerasti, jo siis muutaman viikon ajan.
ap
Vierailija kirjoitti:
Mun olkapää on ollut kipeä ja käyttökelvoton nyt puolitoista vuotta. En pelaa tennistä tai edes imuroi enää koskaan.
No hui!!! Mikä siinä on? Joku muukin kuin vain tuo kapsuliitti?
ap
Mene uimarannalle.