Help! Mistä lähteä eliminoimaan turvotusta ja huonoa oloa aiheuttavia ruoka-aineita?
Eli joku mitä syön aiheuttaa voimakasta vatsan kuplimista, näkyvää turvotusta iltaa kohti ja pahoinvointia. En vaan pääse kiinni mistä on kyse. Fodmap-ruokavaliolla jää heti monta asiaa pois eli pitäisikö lähteä tuolla vai "tilastollisesti" todennäköisimmästä aiheuttajasta, joka on siis mikä? Muuten syön sekaruokavalion mukaan, mutta laktoosittomasti.
Kommentit (12)
Minulla helpotti oleellisesti, kun jätin gluteeniviljat. Testasin myös maitotuotteet, mutta niitä siedän nykyisin rajoitetusti (juustot, jogurtit yms ok). Gluteeni sen sijaan ei sovi edes vähäisessä määrässä. Gluteeniton ruokavalio ei edes kovasti rasita, koska kaikki vihannekset,hedelmät, marjat, kalat, lihat yms sopivat.
Liika sokeri ja suola pois ja höttöhiilarit, kuten vaalea leipä, pasta ja riisi.
Niin eli se suola ja esim. riisikö sitä huonoa oloa aiheuttaa? Aina tämä automaattivastaus ketolahkolaisilta...
Vierailija kirjoitti:
Liika sokeri ja suola pois ja höttöhiilarit, kuten vaalea leipä, pasta ja riisi.
Tuore ruisleipä, sipulit, kaalit ovat sellaisia, jotka aiheuttavat minulle ongelmia. Lienevät aika yleisiä.
Kaupan proteiinijauheet ja patukat kannattaa jättää ostamatta koska yleensä ne eivät laadultaan ole kovin hyviä.
Kokeile 100% lihansyöjä ruokavaliota jonkun n kuukauden ajan. Se on täydellisin eliminaatio ruokavalio. Sitten kun alkaa lisäämään asioita, niin huomaat heti mikä aiheuttaa ongelmia.
Tähän on useita vaihtoehtoja, joista voit kokeilla mikä toimii sinulla.
1. Syö niin kuin tähänkin asti mutta pidä ruokapäiväkirjaa syömisistäsi. Merkitse päiväkirjaan myös vointisi ja vatsan toiminta kyseisenä päivänä. Näin voit löytää potentiaalisia syyllisiä, jotka aiheuttavat turvotusta. Sitten jätät kyseisen ruuan pois joksikin aikaa ja katsot mitä seurauksia sillä on. Jos olo paranee voit tehdä testin ja ottaa kyseisen ruuan takaisin listallesi ja katsoa mitä käy. Jos oireet palaavat, niin syyllinen on todennäköisesti siinä.
Voi toki olla, että syyllisiä on useampi, jolloin tällä tavalla niiden kiinni saaminen voi olla hankalaa. Kannattaa myös muistaa, että oireet voivat tulla viiveellä, joten katso myös edellisen päivän syömisiä.
2. Karsi ruokavaliosta todennäköisimmät aiheuttajat pois esimerkiksi fodmap-ruokavaliolla. Tarkkaile vointiasi. Jos olosi helpottaa ruokavaliolla, voit pysyä siinä tai voit alkaa tuoda ruokavalioosi takaisin raaka-aineita yksi kerrallaan. Vähän niinkuin vauvoja toteutetaan uusiin makuihin, niin samalla tavalla yksi uusi juttu esimerkiksi viikossa takaisin. Jos tulee oireita, lopeta kyseisen kasviksen käyttö ja odota rauhassa, että olo taas paranee.
Ensin pois kaikki ja lisäät pikkuhiljaa ruokia. Otat ensin jonkun varman ruokavalion. Vaikka aamupuuro, kana ja riisi mausteena suola , iltapuuro, juomaksi vesi yms. Ja pidät ruokapäiväkirjaa. Jos et jaksa tuota yksitellen lisättävää ruokarulianssia, niin ryokapäiväkirja voi auttaa muutenkin. Eli kaikki ruuat ja oireet klo aikoineen siihen, niin alat näkemään nopeasti jonkinlaista kaavaa siinä.
Ruoka- ja oirepäiväkirja on tärkein ja selkein.
Pitää huomioida se, että se huonon olon aiheuttaja ei ole välttämättä se edellinen syöty ruoka, vaan voi olla eilen, tai jopa toissapäivän..
Minulla on alkanut näin nelikymppisenä ilmeisesti jokin vatsan neuropatia, eli tietyn tekstuurinen, liian karkea ruoka tuottaa (hermostollisesti) pahan, kuvottavan olon. Coleslaw ja muut kaaliraasteet, porkkanoiden rouskuttaminen, pähkinät jne. tuottavat syömisen jälkeen tosi huonon olon. Tämä tulee ja menee tämä olo. Joskus voin syödä porkkanoita, joskus en. Ärsyttävää mutta minkäs teet. Tsemppia, ap, vaivan selvittämiseen! Vatsan ongelmat ovat hirveitä.
Testaa onko ruisleipä syyllinen. Mulla se on pahin ja tykkään ruisleivistä. Tai siis tykkäsin kun maha ei kestä. Kokeilemalla ja pois jättämällä huomasin. Oireina oli vatsan kipristelyä, turvotusta, ummetusta ja ripulia.