Lue keskustelun säännöt.
Onko siitä maskista oikeasti hyötyä(korona)?
Kommentit (6)
Kirurginmaskista vähänlaisesti, kangasmaskeista ei juuri lainkaan. Ffp2 ja ffp3 hengityssuojaimista on hyötyä. En jaksa etsiä linkkejä tutkimuksiin, googlella löytynee.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Maski estää koskettamasta omia kasvoja. Ettepä ehkäpä usko, mutta ihminen koskettaa omia kasvojaan huomaamattaan melko usein.
Ap, missä sinä olet pätevöitynyt koko asiaa edes pohtimaan? Mihin sinä tarvitset mitään tutkimustuloksia, joita sinua paljon fiksummat ovat laatineet sinua paljon fiksumpien käyttöön?
Sama kuin käyttäisi rikkinäistä kondomia. Suojaa osan "pärskeistä", mutta ei raskaudelta ja sukupuolitaudeilta.
Just oli tutkimus, että olisi hyötyä. En sitten tiedä onko sillä tyylillä miten ihmiset sitä yleensä käyttävät eli sama maski käytössä viikkoja.