Siis miten ihmeessä koronaa sairastavst liikkuvat kaupungilla Pietarissa?
Mulla oli influenssa ja about 30 minuutissa olin siinä kunnossa, että vessaan raahautuminen oli lähes ylivoimainen suoritus. Jouduin kylläkin sairaalaan ja molemmat keuhkot tulehtuivat.
Eikö toi korona olekaan niin kova tauti?
Kommentit (10)
Siten kuin kaikkialla muuallakin.
Ei se suurimmassa osassa nuoria ja terveitä tunnu missään tämä korona.
Kukaan ei liikkuisi missään jos olisi joku ebola, mihin oikeasti melkein kaikki kuolee hirvittävissä tuskissa verta vuotaen.
Onhan siellä julkisia ja takseja.Osa ehkä kävellen tai omalla autolla.
En tiedä onko siellä potkulautoja millä liikkua.
Vuosaaressa oli laiva Venäjältä missä 12 sairasta sitten nää urheilijat toi sitä eka Ukrainasta sitten Venäjältä . Sehän on Aasian tauti tai henki.
Tottakai kisaturistit saavat levittää riskiryhmäläisille hengenvaarallista virusta koska freedoms, eiks vaan?
Tauti on pitkä ja monivaiheinen. Ensimmäisellä sairastumisviikolla moni on vielä siinä kunnossa että voi kuljeskella tartuttamassa muita mottonaan : ” minulla on oikeus”. Näitä oikeuksistaan kiinni pitäjiä on myös Suomessa.
Kaverin korona oli kummetta ja vähän nuhaa.
Ei venäläiset välitä p@skaakaan ja sairas/muuten huono aines saakin mennä, hypätköön vaikka ikkunasta.
Miksi navalnyi ei ole saanut koronaa vielä?
Suomalaiset tietävät, miten suojautua koronalta. Miksi eivät tee niin.
Vierailija kirjoitti:
Kaverin korona oli kummetta ja vähän nuhaa.
Ei venäläiset välitä p@skaakaan ja sairas/muuten huono aines saakin mennä, hypätköön vaikka ikkunasta.
Miksi navalnyi ei ole saanut koronaa vielä?
No eipä kai sentään. Sosiaalimenot (ml. valtion maksamat eläkkeet) muodostavat yli 30% federaatiotason budjettimenoista, ollen suurin yksittäinen kuluerä. Nehän menevät juuri vähäosaisille.
Ihminen tartuttaa tautia jo pari päivää ennen oireita. Lisäksi voi olla myös oireeton versio. Siksi maskit on tärkeitä. Niillä suojataan muita. Paikan päällä olleethan sanoi, että kaupoissa ha julkisissa näkyi tosi vähän maskeja. Totuushan on nyt se, että nämä kisat tekevät ison piikin Suomen tilastoihin nyt heinäkuuksi.
Mulla oireet tuli vähän jälkijunassa.