Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Viiden jälkeen ohjelmassa sanottiin, että tulevien helteiden aiheuttama terveysriski on todellinen. Silti jotkut liikkeet ja liikennöitsivät pitävät voimassa jopa maskipakkoa!

Vierailija
18.06.2021 |

Onko se maskipakko niin kuin ihan välttämätön kovilla helteillä ja varsinkin näin rauhallisessa koronatilanteessa? Aina huudetaan, että terveys edellä, terveys edellä... sekö on terveys edellä menemistä, että pakkomaskituksella mahdollisesti lisätään ja kärjistetään helteen aiheuttamia terveysuhkia?

Pitäisiköhän kysyä joltakin terveysviranomaiselta, että onko todellakin oikeus vaatia pakkomaskeja, jos ne voivat aiheuttaa kovilla helteillä terveysuhan? Kun tietääkseni sellaiset terveysuhat eivät ole yhtään sen hyväksyttävämpiä kuin koronankaan aiheuttamat terveysuhat. Ne koronan aiheuttamat terveysuhat ovat tämänhetkisessä koronatilanteessa hyvin vähissä.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
18.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jep... Tervetuloa tekemään 8 tunnin kahvilavuoroa maski naamalla. Liiketilassa on kaksi tuuletinta, ei muuta ilmastointia.

Vierailija
2/4 |
18.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

En pidä maskia, en ole pitänyt koko koronan aikana. Vain lampaat pitävät.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
18.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Helteiden aiheuttama terveysuhka liittyy auringonpistokseen, lämpöhalvaukseen ja nesteen puutteen aiheuttamaan kuivumiseen. Maski ei liity näihin.

Vierailija
4/4 |
18.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

En pidä maskia, en ole pitänyt koko koronan aikana. Vain lampaat pitävät.

Todelliset lampaat uskovat kaikki salaliittohömpötykset, mitä internetistä lukevat.

Bää-bää vaan itsellesi

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä viisi yhdeksän