Helsingin sanomien katukaupustelijan tilauksen peruminen!?
Helsingin keskustassa katukaupustelija tyrkytti Hesarin digilehteä. Kysyessäni hän vakuutti että kadulla tehdyn digitilauksen, joka alkaisi vasta myöhemmin kesällä, VOI haluessaan peruuttaa vaikka heti, jos äkillisen tilauksen tekeminen alkaisi kaduttaa.
Alkoi kaduttaa jo muutaman päivän päästä, sillä en opintojen alettua ehdi tai jaksa enää lukea mitään muuta. Niinpä peruin Hs digitilauksen netissä. Nyt sain peruutusvahvistuksen MUTTA peruutusvahvistus onkin kirjattu alkamaan vasta kolmen kuukauden tilausjakson jälkeen!!! Eikä heti, kuten tietenkin tarkoitan! Eli en tahdo koko tilausta lainkaan! En tahdo kolmen kuukauden jaksoa ollenkaan loppukesästä alkamaan!
Nyt kun yritän saada yhteyttä netin kautta asiakaspalveluun, tunnukseltani on kokonaan suljettu "Ota yhteyttä" -lomake! :O Eli firmaan en saa mitään kautta yhteyttä!
Minulla ei ole puhelinta jolla voisi soittaa erikoismaksulliseen 030-alkavaan puhelinnumeroon!
Miten toimia!?
Olen järkyttynyt tavasta, miten Hesasin myyjä huijaisi! Ja miten mahdotonta Hs-firmaan on saada yhteyttä tässä tilanteessa! Kaikiessa Hs-meileissä vain sanotaan, ettei meileihin vastata! Ja asiakaspalvelusivuston kautta, "ota yhteyttä" -lomake katosi!
Varoitan vakavasti Hesarin katukaupustelijoista! Ei voi luottaa!