Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vaalikeskustelu, miksi en ymmärrä mitään?

Vierailija
09.06.2021 |

Olen mielestäni kohtuullisen fiksu, seuraan politiikkaa, mutta eilisiltainen vaalikeskustelu (MTV) ei auennut. Naiset papattivat konekivääreinä ja miehet heittivät väliin muutaman repliikin. Essayah ja Harkimo jäivät mieleen selkokielisinä, Andersson oli myös ok. Nyt en siis puhu ideologiasta, vaan vain miten viestinsä esittivät.

Olenkin huolissani, että onko mulla jokin alkava muistisairaus, kun en ymmärtänyt. Kauheaa papatusta vaan.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
09.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei niitä kukaan ymmärrä. Ei vissiin seuraakaan

Vierailija
2/6 |
09.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eilen puhuttiin paljon toisen päälle. Ei miehet, mutta muut.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
09.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eihän niiden puheeessa ole mitään sisältöä. Samaa ideologista höttöä. Siksi voi tuntua ettei ymmärrä.

Vierailija
4/6 |
09.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse olen vasta alkanut kiinnostumaan politiikasta viime aikoina. Olen siis melko nuori ja on kyllä tullut harvinaisen selväksi mitä politiikassa ajetaan takaa. Toisten haukkumista, itsensä esille tuomista ja pisteiden noloa kalastelua. Etenkin se Marinin dramaattinen huutelu yleissitovuudesta Halla-ahon vastauksen perään, niin läpinäkyvää. 

Eilenkin kiertoteitä pitkin eri sanoin selitettiin yksi ja sama asia moneen kertaan vailla juuri mitään luotettavuutta puheissa. Oli tyhjää puheen pulputusta, lähes jokaisella omaa puoluettaan puolustaen. 

Ei pystyisi olemaan poliitikko, uskon, että nuokin tuolla inhoavat työtänsä melko pitkälle. Joutuu vetämään aikamoisen roolin päälle, että jaksaa tapella vuodesta toiseen samoista asioita ja miettiä mihin tai kehen kannattaa luottaa. 

Vierailija
5/6 |
09.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ne ymmärrä itsekään. Puppugeneraattori suoltaa.

Vierailija
6/6 |
09.06.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vanha totuus poliitikoista

1. Oma etu

2. Puolueen etu

3.

4.

5...

20. Kansalaisten etu

Ei niitä kannata yrittääkään tajuta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kolme yksi