Haluatko kysyä jotakin adhd pojan äidiltä?
Kommentit (30)
Mähän sanoin nimenomaan, ettäsilloin kun kyse on oikeasta neurologisesta ongelmasta, mikään, mitä saa aikaan huomion antamisella ja paijaamisella ja "hyvällä äitiydellä" ei riitä. Ja lisäksi minä itse as-lapsen äitinä olen ihan takuuvarma siitä, että ap on jo käyttänyt kaikki hoivan ja paijauksen ja hyvän äitiyden keinot ja jos hänellä olisi tavislapsi, tulos olisi varmaan jokseenkin täydellinen.
SÄkin olet varmasti ihan hyvä äiti. Ja itse asiassa olen sitä itsekin, vaikka, kuten sanottu, munkin lapsellani on kaikenlaisia ongelmia, joihin ei auta paijaus eikä homeopatia. Niiden kanssa pitää vaa elää.
kaivoin tämän ketjun tuolta takaa, koska arvasin, että joku kommentoi tällä lailla.
Mutta nyt annoit minulle synninpäästön ja voin alkaa kiillottamaan omaa sädekehääni: vitsi mä olen hyvä äiti!!!
Lisäksi voit kertoa ap:lle, että hänen vaikea lapsensa on hänen syytään. Ap ei vain anna lapselleen tarpeeksi huomiota eikä tee hänen kanssaan kaikkia juttuja.
Ja sitten voit vuorostasi kiillottaa oman sädekehäsi
1 v 8 kk tyttömme remuaminen normaalia vai voiko jo tässä iässä ilmetä adhd:n oireita. Millainen teidän poika oli alle kaksivuotiaana? Oliko hyvin fyysinen? Oliko jatkuvasti liikkeessä?
Onko oikeasti neurologisesti mitattava häiriö vai luonteenpiirre? En kirjoita loukatakseni vaan olen tätä vaan miettinyt itsekseni. En ole ottanut asioista selvää, mutta sinulla on varmaankin tietoa tästä?
samanlainen kuin isoveljensä,mutta veljellä tuo vauhti hidastui tuossa koulun aloituksen kynnyksellä,tällä adhd pojalla ei.
ihan samaa olen itsekin miettinyt.
- Minkä ikäinen on nyt?
- miten oireilu ilmenee?
- miten diagnosoitiin?
- onko nyt lääkitystä, ja jos on, niin mikä ja millaiset kokemukset siitä?
raivostu tai turhaudu pojan tempauksista tai vauhdista?
Tällähetkellä ei ole lääkitystä sivuvaikutusten vuoksi,mutta erinäisiä lääkkeitä on kokeiltu.
Poika on todella vauhdikas ja nyt ongelmat alkavat todella näkyä,hakeutuu mielellään "huonoon" seuraan,todella impulsiivinen--voi saada päähänsä kokeilla mitä vaan.
Koulumenestys on laskenut roimasti,konfliktitilanteita on paljon,ei hallitse sosiaalisiataitoja,pinnaa ei ole yhtään.
En enään itse saa pidettyä hermoja kurissa,se on aika kamalaa,mutta ei voi mitään,aika mitta täynnä tässä ollaan.
ap
7-8 vuotiaana (en enään muista niin tarkkaan)
ap
Minkälaisia? Millainen poika oli 2-3 vuotiaana? Oma poikani on todella vilkas ja siksi nämä asiat kiinnostavat.
liikkuvainen,mutta ei "poikennut" muista,lähinnä tuossa 5-vuotiaana huomattiin,että ei malttanut keskittyä piirtämiseen tai muuhun paikallaoloa vaativaan tehtävään.
Poika kävi eritysryhmää TUKILAPSENA kielivaikeuksista kärsivien lasten ryhmässä. Olisiko siksi,ettei ainakaan pk.ssa huomattu mitään,pieni ryhmä,paljon aikuisia,siellä toimiminen rytmitetty,kuvia apuna eli poika pärjäsi loistavasti tällaisessa kokoonpanossa/ryhmässä.
Voihan olla,että laitoshoitoa tarvitaan jos lapsen tunne-elämässä tulee probleemaa tai vaikea murrosikä (itsetuhoisuutta,päihteitä tms),mutta en osaa nyt ajatella tuollaista kysymystä,ei ole ajankohtainen.
mittasi on täynnä siitä varmaan 11 tuon kysymyksensä heitti.
Minä olen asperger-lapsen äiti ja olen käynyt adhd-lapsi-vanhempi koulussa, nämä metodit eivät kuitenkaan käyneet asperger-lapselle.
Oletko käynyt lapsesi kanssa kuntoutuksissa tai terapioissa?
Millä oireilla lastasi alettiin tutkia?
Meidän 5 v pojasta totesi neuvolalääkäri "Selvästi ylivilkas" mutta mitään muuta ei sitten sanonutkaan tästä asiasta. Omasta mielestäni lapseni on kyllä vähän huono keskittymään, mutta muita adhd piirteitä ei ainakaan vielä näy.
adhd centerin vanhempainilloissa,mll.perhekuntoutuksessa,koulun tukiryhmissä ja ties missä.
Lasta alettiin tutkia koska ei täyttänyt koulukypsyysvaatimuksia,ollaan käyty yksityisellä puolella koska kunnallisen jono ei vetänyt (meillä on hyvä vakuutus)
meilläkin on as-lapsi. Osa adhd-lapsille tarkoitetuista menetelmistä on ihan samoja kuin as-lapsille (ainakin niillä kursseilla, mitä minä olen sattunut käymään, mutta kaipa niitäkin on monenlaisia) ja meidän poikaan ne tehoavat kyllä. Meillä myös 2 vuoden neuropsykologinen kuntoutus on antanut paljon keinoja selvitä noiden ongelmien kanssa. Kuntoutus ei siis poista keskittymisvaikeuksia tai aistiyliherkkyyksiä jne, mutta se tarjoaa keinoja, joilla asiat saa hoidetuksi ja itsensä ilmaistuksi niistä huolimatta niin, että ei turhaudu ja hakeudu huonoon seuraan. nyt meillä kuntoutus on ohi, poika 12v ja mietin, että millä kehitystä jatketaan tästä eteenpäin.
Onko teillä mitään suunnitelmaa yläkoulun suhteen? Me on mietitty kouluratkaisua päämme puhki. Koulupolun mukainen koulu on iso jättikoulu, jossa on kamalasti ongelmia muutenkin. Mietitään, pitäiskö muuttaa että saisi lapsen rauhallisempaan kouluun, koska on just tuommoinen, että menee pääkkönä joukon mukana - hyvään ja pahaan.
Ruokavaliota, lisäravintoa, homeopatiaa...ainakin näiden on kerrottu tasoittavan luonnetta.
missä kävitte,oliko pitkät jonot,oma kustanteinen vai kunnan?
sekä ruokavaliota ja lisäravinteita, hierontaa ja eri liikuntamuotoja, mutta ei niistä oikeasti taida olla kuin lumevaikutus. Tuntuu paremmalta kun tekee kaiken minkä keksi. Tietynlaisesta liikunnasta ja hierronnasta taitaa olla suurin hyöty, mutta ei nekään aspergeria tai adhd-piirteitä poista.
Homeopatiaa en ole kokeillut, siihen ei mun oma tiedekoulutus anna myöten.
kaivoin tämän ketjun tuolta takaa, koska arvasin, että joku kommentoi tällä lailla.
Mutta nyt annoit minulle synninpäästön ja voin alkaa kiillottamaan omaa sädekehääni: vitsi mä olen hyvä äiti!!!
Lisäksi voit kertoa ap:lle, että hänen vaikea lapsensa on hänen syytään. Ap ei vain anna lapselleen tarpeeksi huomiota eikä tee hänen kanssaan kaikkia juttuja.
Ja sitten voit vuorostasi kiillottaa oman sädekehäsi