Fiksua esittänyt persujen Juha Eerola munasi poliittisen tulevaisuutensa
Mies oli jo kiinni hyvissä eläkeviroissa mutta tyhmyyttään sekaantui Perussuomalaisten pelleilyyn. Sinne meni luotto.
Kommentit (9)
Tuleva hallituspuolue nuo persut tosiaan... eiku
Menikö komissaarin virka ohi? Ai niin, sehän on varattu Sannalle. Hintaa sille tuli 6,9 miljardia. Urpilainen sai oman virkansa 2,5 miljardilla ja J.Cash vaivaisella 700 miljoonalla. Kovaa on inflaatio komissaarin viroissa
Mikäs demokratian halventaja ja tyranni tuo Vehviläinen on?
Kepu onkin maanpetturipuolue. Ei mitään selkärankaa.
Tässä testataan nyt sitä, onko Suomi demokratia vai ei.
Vihreät haluaa poistaa sananvapauden, SDP peesaa ja nähtävästi nyt on keskustakin samoilla linjoilla.
Onko se kuva vielä netissä, missä Eerola levittää kannikoita Sipilälle?
Asiallisesti on Juha Eerola toiminut tähän asti.
Ja on ymmärrettävää, ettei hän oikeastaan voi toimia tässä tilanteessa puhemiehenä, kun kyse on omasta puolueesta.
Juha Eerola ei ole tehnyt mitään väärin, vaan kuunnellut ja totellut eduskunnan puhemiestä.
Eduskunnan puhemies on korkeassa asemassa eduskunnassa, hän koko maassa toisena arvojärjestyksessa, presidentin jälkeen.
Myös varapuheenjohtajat ovat korkealla hierarkiassa.
Olen totta puhuen aivan hämmästynyt, kuin fiksusti Eerola on menetellyt tässä asiassa.
Vaikka en mikään perussuomalaisten kannattaja olekaan, mutta noin yleisesti tämän voin todeta.
Eihän Eerola ole tehnyt mitään outoa. Vehviläinen ja demarithan tuolla pelaavat poliittisia pelejään ja vetävät eduskunnan maineen lokaan panemalla asioita hetkeksi pöydälle ja avaamalla kohta uudelleen sekä hyllyttämällä ilman perusteita 'väärästä' puolueesta olevan varapuhemiehen.
Perussuomalaisten varapuhemies Juho Eerola kertoo olevansa hyllytettynä elpymisvälinekeskustelun ajaksi – puhemies Vehviläinen oli epäillyt uusia keinoja viivyttää asian käsittelyä
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000007975344.html