5-vuotias ei uskalla puhua kerhonohjaajille.
Poika on samassa kerhossa toista vuotta, eikä edelleenkään puhu kerhossa mitään. Minulle sanoo, ettei uskalla puhua. Muuten kyllä osallistuu reippaasti, tekee askartelut, leikkii muiden kanssa ja on löytänyt parhaan kaverin kerholaisten joukosta. Kerho on kahdesti viikossa.
Miten ihmeessä voisin auttaa lasta, että hän oppisi uskaltamaan puhua kerhossa?
Kommentit (3)
Siis niinhän sitä normaalisti automaattisesti tehdäänkin, mutta tää lapsi ei tietenkään osallistu siihen tervehtimiseen. Voisin alkaa sanomaan sille, että sekin voi sanoa heipat.
ap
lapsesi on jo nyt omaksunut täydellisesti suomalaisen tavan toimia ryhmässä. Olet moukka ja juntti, jos kehtaat vaatia häntä puhumaan.
vitsi vitsi, hyvä vain että alat harjoitella poikasi kanssa sitä tädeille puhumista...
Itse en puhunut mitään eskarissa ja koulussa ei ollut kuitenkaan vaikeuksia. Kukaan ei sanonut minulle, että mun pitäisi puhua, oli tosi ujoa ja hitaasti lämpenevä. Juttele asiasta lapsen kanssa ilman painostusta. sanokaa vaikka yhdessä heippa tädeille kun menette kerhoon.