Neuvokaapa kirpparikonkarit
Kaipaan hinnoitteluapua kirpparille. Myytävänä on dvd- ja vhs-elokuvia, kirjoja, kippoja ja kuppeja, ovikransseja, kouluikäisten ja naisten vaatteita, jalkapallokenkiä ja luistima sekä naisten saappaita ja merkkiavokkaat.
Lyö aivan tyhjää - kaikki muutkin myynninedistämiskeinot ovat tervetulleita. Miten hinnoittella uudet tavarat, jotka ovat vielä pakkauksessaan?
Kommentit (7)
Jos sinulla on jotain tiettyä tuotetta paljon myynnissä, niin joku saattaa käräyttää verottajalle. Hinnoittele sen mukaan.
. Miten hinnoittella uudet tavarat, jotka ovat vielä pakkauksessaan?
kuten kappaverho ja pari koristetyynyä, mutta niissä on muovit/laput tallella. Tokkopa noita nyt verottajalle tarvitsee ilmoittaa...
Myytkö minulle suoraan? Meillä aika paljon jo on mutta jos sinulta löytyisi joku mitä ei vielä ole :)
ella1977@luukku.com
että paljonko itse maksaisit niistä.
Ostaisitko nukkaantuneen, haalistuneen merkkivaatteen vaikka kahdeksalla eurolla? Vai maksaisitko siitä mielummin euron?
Ylipäätäänkin hyvä ohje on 10% ostohinnasta. Ja sittenkin vielä kysyt itseltäsi että ostaisitko.
Mulla on ollut tapana että mikään ei maksa yli 5€. Toki jotkut tavarat olen laittanut 10-15€, jos olen päättänyt että alle sen en niistä luovu. Silloin on riskinä ettei mene kaupaksi. Mutta silloin pidän tavaran itse.
Ja jos susta tuntuu että jostain tavarasta et maksaisi itse senttiäkään, niin se tarkoittaa sitä että sulla on siinä roska. Laita se siis roskiin.
Kirppismyynnistä menee veroa vasta, kun voittoa on tullut aika paljon. Voitoksi katsotaan, jos saa myytyä kalliimmalla kuin on ostanut. Joten todella harvinaista on päästä kirppismyynnillä tilanteeseen, jossa veroa menisi. Jotkut kokeneet trokarit ehkä pääsee, ja heillä ei välttämättä ole mitään uutta myynnissä -> ei kukaan voi todistaa mitään.
Varo vain ettei lähde jonkun mukaan. Itseltänikin varastettu kirpparilla jopa tyhjiä dvd:n kuoria. Liekö sitten pistetty niihin piraattilevyt?? Vai mikähän järki tuossakin on.
Aina saa varautua, että osa tavaroista varastetaan. Ihmisille tuntuu kelpaavan ihan mikä vaan.
tässä sulle todella paljon apua, noihin lähtötietoihin perustuen
DVD - 0.50-6 e, riippuu kuinka vanhoja, kuinka suosittuja, kunto jne.
VHS 0.50-1 e, ei juuri enää kukaan osta
kirjat 0.50-5, ks DVD perusteet
kipot : 0,10 - 20 e ihan riipuu mikä pytty/vaasi on kyseessä
jne...
Hinnoittele halvaksi niin pääset eroon