Lue keskustelun säännöt.
pistettiinkö epiduraali väärin kun puuduin rintakehästä alaspäin?
Kommentit (4)
On hyvin yksilöllistä ja monesta asiasta riippuvaa, kuinka korkealle tai matalalle potilas puutuu. Kukaan ei ole tehnyt mitään väärin.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
mulle kävi just noin.puuduin kaulasta alaspäin ja olin reilun vuorokauden "halvaantunut"
en voinut kävellä ilman tukea ja vauvaa en voinut ottaa syliin koska en tuntenut käsissäni mitään...olin ihan tunnoton
mutta lapsi ei suostunut tulemaan ulos ja kaikki meni päin honkia, joten lääkäri päätti leikata. Sektio tehtiin, jolloin vaan lisättiin samasta reiästä epiduraalia. Puuduin rinnoista alaspäin.
Kaiken häslingin jälkeen, lapsi syntyi terveenä, joten kaikki oli mielestäni ok.
On saatettu laittaa normaalia ylemmästä välistä tai sitten puuduteainetta on laitettu isompi määrä. Joskus epiduraalia ei vain saa laitettua siitä välistä, mistä lääkäri ja toimenpide sen vaatisivat (rakenteelliset tekijät yms).Mutta, jos myös oikea paikka puutui, niin sittenhän kaikki on kunnossa.