G: onko kukaan epäonnistunut karppauksessa ja jos, MIKSI?
Itse olen ollut alalla viikon, olo on parantunut esim. niin, että ikiaikainen niskajumi on kadonnut, turvotus mahasta myös + enimmät ilmavaivat, paino pudonnut 53,5 -> 52 .. ja varmaan menee alle viidenkympin, kun vaan jatkan. Ruokavaliossa mielin määrin voita, kermaa, kananmunaa, sokerittomia maitotuotteita, lihaa, kalaa ja tietenkin kasviksia, marjoja ja hedelmiä rajoitetusti + kahvia ja punaviiniä kohtuudella. Ihan SIKA mahtava ruokavalio :D
Kommentit (25)
meillä onneksi mieskin karppaa (aloitimme samaan aikaan) ja ruoka sopii lapsellekin, joskin hän saa lisäksi pastaa, leipää jne. täysjyvää vapaasti. En minäkään kaksia ruokia tekisi, mutta homma menee niin, että se joka tekee, päättää mitä tehdään.
ap
ja sen jälkeen olikin peräpää haavoilla. Oli pakko palauttaa puuro lautasille. En tule toimeen ilman.
Toivoin että makeanhimo olisi helpottanut kun kaikki niin hehkuttavat, ei helpottanut vaan karkkia teki mieli joka helvatan päivä. 4kuukautta kestin ja lopetin, turvotus ja karpaten pudonneet 3kg tulivat takaisin, oli sitä nestettä mikä lähti.
paskaa ei tullut 8 päivää
sit normaaliin ja paska tuli heti ja pahaolo katosi
rasvaa pitää syödä ja silloin ei ummeta ;)
Ekat kuukaudet olin tosi tarkkana. Edes jouluna en syönyt mitään makeaa! Taisin olla suht tarkka vielä n. puoli vuotta. Paino putosi melkein 10 kiloa ja voin todella hienosti!!
Ainut mikä harmitti on että tosiaan ei voi oikein syödä samaa kuin perhe:(. Siis esim. joku perunamuusi tai makaronilaatikko ei ole niin GI-myönteistä:). Toki niitä voi jonkin verran syödä mutta itselle pitäisi sitten aina laittaa tosi isot määrät salaattia tms.
Eikä meidän lapset ainakaan syö mitään papuja tms. mitkä usein tähän karppaukseen kuuluvat. Yksi tytöistäni on Aspergerlapsi ja hänellä on tosi yliherkkä makuaisti eli ei syö paljon mitään outoja makuja. Tällaisissa tilanteissa oli hankalaa:(.
Niin, aamiaisen syöminen kesti älyttömän kauan!!! Piti syödä niin tosi paljon. Hyviä puolia tietty ettei heti ollut nälkä.
Kalliiksi tulee myös.
Nyt noudatan ruokavaliota taas kun tuntuu että vyötärö alkanut kiristää. Toivon että tästä tulisi nyt jonkinlainen elämän kestävä muutos:). Ajattelen vähän soveltaa käytäntöön.
munakas, johon sekaan loraus kermaa ja juustoraastetta. Tietenkin voissa paistettuna. Vähän salaattia seuraksi, nälkää lähtee pitkäksi aikaa. (Heikkilän keittokirjasta)
ap
karppaajat syö aamupalaksi, iltapalaksi tai välipalalla? Onko mitään leivän korviketta?
Väli- ja iltapalat esim. juustoja, pähkinöitä, maustamatonta jugurttia tai rahkaa ja marjoja...muttei välipaloja aina edes tarvitse, kun vetää ruualla isoja pihvejä tms.
ap
karppaajat syö aamupalaksi, iltapalaksi tai välipalalla? Onko mitään leivän korviketta?
Mä en ainakaan tarvi mitään välipaloja, kun karppaan. Ruoka täyttää pitkäksi aikaa. Vapauttaa muuten, kun ei tarvi olla koko ajan syömässä.
En tiedä, voiko oikeastaan sanoa epäonnistumiseksi. En vaan enää jaksanut.
Söin kaikkien hyvien karppioppien mukaisesti ja tietoa asioista riitti. Mun oli kuitenkin vaikea löytää sellaista tasapainoa, jossa painoni aleni, ja kuitenkin olisi hyvä olo. Jos söin todella vähän hiilihydraatteja, paino putosi kyllä ihan hyvin, ainakin alkuun. Olokin oli tavallaan tosi energinen, mutta minua vaivasi jatkuva kuvotus, ruokahaluttomuus, päänsärky, ja AIVAN TAJUTON SOKERINHIMO! Siis himo oikeastaan leipään ja mihin tahansa hiilihydraattipitoiseen. Olo helpottui, kun lisäsi vähän hiilihydraattia ruokavalioon, mutta sitten ei se painokaan pudonnut minnekään.
En tiedä. Itse en saanut karppaamista koskaan automaattiseksi, helpoksi osaksi elämää, vaan se tuntui jatkuvalta säätämiseltä, lukemiselta ja laskemiselta. Tiedän, että toisinkin voi olla! Itse kuitenkin lopetin, kun tuli elämässä stressivaihe, jolloin en vaan jaksanut miettiä ruokiani lainkaan.
Miulla toi päänsärky kuuluu oleellisesti karppaamiseen. Varmasti rasvan vähyys ja juoman puute syynä, mutta tuntuu aina olevan osana karppiruokavaliota miulla. Kun hiilareita lisään niin vanne katoaa nupista. Miehelle ei sopinut lainkaan juuri tuon päänsäryn takia. Tuolloin teimme todella tunnontarkasti näitä korvikeruokia ja sarky oli paha. Itse olen vähähiilarisella ruokavaliolla kurjan vatsani takia, mutta en kyllä varmasti yllä edes hyväkarppaajaksi. Paino pysyy kurissa ja vatsa toimii:) Hiukan juilii päässä välillä, mutta kyllä se siitä:)
Voin niin pahoin että luulin olevani raskaana. Jatkuvasti oli kova nälkä ja lisäksi mahavaivoja. Söin lopulta niin paljon proteiinia yrittäessäni lääkitä pahaa oloani että lihoin kaksi kiloa.
Proteiinista ei ole energianlähteeksi, rasvaa pitää saada koneeseen. Ei ole YHTÄÄN nälkä.
ap
helvetillisiä migreenikohtauksia, siksi
ja palannut takas normi ruokaan. Nyt haaveilen taas uudesta aloituksesta. Sais vaan itseään niskasta kiinni.
Paino on pudonnut mukavasti ja olo ollut kaikin puolin normaalia parempi.Se mihin mulla tyssännyt on rintojen katoaminen. Rasva lähtenyt sieltäkin, ikävä kyllä. A/B kuppi muuttunut AA:ksi. normiruokavaloilla palaa tissitkin takas.
En ole oikein päässyt itseni kanssa sinuiksi, kumpi: laiha&lauta vai normi bmi:n (20)omaava?
tehdä eri ruokaa itselle kuin muulle perheelle :(
harmi sinänsä, sopi mullekin tosi hyvin se ruokavalio!