Jehovan todistajat! Eikö joulunaika ole teille ankeaa, kun ette sitä itse juhli,
ja kuitenkin se on kulttuurissamme voimakkaasti läsnä? Eikö teitä sureta se, että menetätte vuoden parhaan juhlan vain siksi, että kuulutte lahkoon?
Kommentit (3)
kasvaneet todistajaperheissä.
Lisäksi joulua pidetään pakanallisena juhlana ja sitä on synnillistä viettää. Jeesus syntyi syksyllä ei jouluna.
Jeesus ei käskenyt viettää syntymänsä vuosipäivää vaan kuolemansa muistojuhlaa. Kuoleman muistojuhla eli muistonvietto on ainoa juhla jota vietetään sekin on uskonnollinen ja vain valtakunnansalilla tapahtuva tilaisuus joka kestää tunnin verran.
Hääpäivää saa juhlia, ei synttäreitä ja muita merkkipäiviä.
Itse kyllä tykkään joulusta ja pakanana sitä juhlin koska pakanoiden juhla ensin ollut, mutta kai jokainen voi itse määrittää mikä on vuoden paras juhla itselleen. Tyhmä kysymys.
Ei se joulu ole kaikille niiiiin iiihana juhla.
Entäs muslimit tai hindut, eikö näilläkin ole kamalan kurjaa, kun ei voi viettää pakko-joulua?
Meillä ainakin joulunvietto on pakkopulla minulle. Jos lapsia ei olisi niin en kyllä juhlisi mitenkään. Nauttisin vain lomapaäivistä.
t. rivi-ev.lut