Teini on salannut seurustelevansa...
Tänään lupauduin hakemaan 14-vuotiaan koulusta autolla ja ilmoitin viestillä tulevani läheisen kaupan parkkipaikalle vähän myöhässä (teini pääsi koulusta klo 15 ja olin vasta 15.15 lähdössä kotoa). Pääsin kuitenkin odotettua aikaisemmin kaupalle. Kaarsin autolla kaupan pihalle ja näin tytön tulevan kauempaa, eikä hän ollut yksin.
Tyttö kulki käsi kädessä jonkun ikäisensä (max. vuoden vanhemman) pojan kanssa eikä selvästikään nähnyt autoani, kurottautuivat vielä hyvästiksi suutelemaan. Olin yllättynyt ja kun tyttö tuli autoon, esitin olleeni puhelimella koko ajan. Tyttö näytti todella vaivautuneelta ja vaikealta huomattuaan, että olinkin paikalla.
En niinkään ole yllättynyt tai järkyttynyt, jos tyttärellä on poikaystävä. Hän oli ennen kotona viihtyvä ja tykkäsi olla huoneessaan, mutta viimeaikoina on alkanut viettää lähes jokaisen illan ulkona "kavereiden" kanssa, olla normaalia iloisemman oloinen ja lähetellä kännykällään paljon viestejä. Ei minulla ole mitään seurustelua vastaan, olen iloinen että tyttö on löytänyt rakkauden ja ihastumisen tunteet ikäisensä pojan kanssa. Olen vain surullinen siitä, ettei tyttö ole puhunut asiasta minulle. Vanhempana haluaisin tietää, mitä lapseni elämässä tapahtuu. Selvästikin tyttö pelkää puhua aiheesta kanssani, mikä merkitsee isoja ongelmia keskinäisissä luottamussuhteissamme.
Onko vinkkejä, miten keskustella aiheesta tyttären kanssa? Haluaisin ilmaista, että minulle voi puhua kaikesta ja haluaisinkin tietää, kenen kanssa teini viettää aikaansa ja ketä rakastaa.
Kommentit (27)
Vierailija kirjoitti:
Onko tyttö j ännätyttö ja seukkaako jännäpojan kanssa?
Luitko edes koko aloitusta niger
On se sääli että pitää näin aikaisin aloittaa
Lapsellakin on oikeus yksityisyyteen.
Ihanaa että on iloinen, meillä pojalla meni eka seurustelusuhde poikki ja hän vain itkee lohduttomana huoneessaan:(
Sehän kuuluu kehitykseen. Olet tehnyt huonosti jos lapsen tarvitsee salailla. Meille olivat aina tervetulleita kaverit ja tyttökaverit, ainoa mitä kysyttiin että onko teillä nuorilla nälkä.
Vierailija kirjoitti:
Sehän kuuluu kehitykseen. Olet tehnyt huonosti jos lapsen tarvitsee salailla. Meille olivat aina tervetulleita kaverit ja tyttökaverit, ainoa mitä kysyttiin että onko teillä nuorilla nälkä.
Onko mitään neuvoja miten suhdetta lapseeni voisi parantaa avoimmemmaksi
-ap
Paska vanhempi, itse en kertonut ollenkaan vaikka 4 vuotta jo olin seurustellut, vasta kun lapsi syntyi selvisi seurustelukin.
Kysy tytöltä että joko on saanut teini melaa
Käyttäjä38341 kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Sehän kuuluu kehitykseen. Olet tehnyt huonosti jos lapsen tarvitsee salailla. Meille olivat aina tervetulleita kaverit ja tyttökaverit, ainoa mitä kysyttiin että onko teillä 7nuorilla nälkä.
Onko mitään neuvoja miten suhdetta lapseeni voisi parantaa avoimmemmaksi
-ap
Ei sulla mitään syytä huoleen ole, ei teinit kaikkea vanhemmilleen kerro, eikä tarvikaan. Suhde on varmaan tuore, haluavat vielä pitää sen itsellään. Omia nuoriani kun muistelen, seurustelukumppanit tuotiin näytille vasta, kun oli jo vähän vakavampaa. Tuossa iässähän ne romanssit ei välttämättä kovin kauaa kestä. Hyvä äiti oot ja ihan varmaan sulle vielä sulho näytille tuodaan ❤️
No, minä löysin juuri K-ruoka-sovelluksestani ostetuimpien tuotteiden kohdalta kortsuja joita itse en ole ostanut ikinä pakettiakaan. Taloudessa on myös teini.
Vierailija kirjoitti:
On se sääli että pitää näin aikaisin aloittaa
Oikeestiko olet tota mieltä vai trollaatko vaan?
Täysin luonnollinen ikä ihastua ja ehkä seurustellakin.
Vierailija kirjoitti:
No, minä löysin juuri K-ruoka-sovelluksestani ostetuimpien tuotteiden kohdalta kortsuja joita itse en ole ostanut ikinä pakettiakaan. Taloudessa on myös teini.
Ihana! :)
Pakko kuitenkin plussat ottaa talteen, vaikka seksielämäänsä piilotteleekin. <3
En minäkään kertonut vanhemmilleni seurustelustani 15-vuotiaan pojan kanssa ollessani itse 14. Luulen, että siinä oli taustalla jotain alitajuista itsesuojeluvaistoa. Nimittäin muutamaa vuotta myöhemmin tajusin olevani lesbo. Jotenkin koko tuo seurustelu tuntui alusta asti sellaiselta, etten olisi halunnut kenenkään siitä tietävän, koska se ei ollut "minua". Vaikka oikein kivaa meillä oli ja seksistäkin nautin kyllä.
Kun minä olin teini niin vanhemmillani oli huomaamattaan tapana puhua halveksivasti sukulaisten tai tuttavien seurusteluista. Äiti varoitteli pojista ja kertoili kuvaavia esimerkkejä miten oli milloinkin käynyt.
Olivat sitten tosi hämmästyneitä, kun en koskaan kertonut heille mitään ja kuulivat kyliltä seurustelustani.
Koulukotiin se raggari ja sieltä nuorisovankilaan.
AP olet aivan normaali vanhempi, vaikkei lapsi sulle asioista olekaan avoin. Pitää antaa hänenkin omalle kehitykselleen ja omalle minälleen mahdollisuus. Toiset ovat avoimempia kuin toiset, on suhde vanhempaan huono tai hyvä. Jopa ns. huonoille vanhemmille avaudutaan, ne lapset jotka haluavat asioistaan enemmän puhua.
Ihan vaan lähdet kyselemään päivän kuulumisia yms. kaikkea mielenkiintoisia juttuja. Ei välttämättä vastaile heti, mutta jatkat vaan päivittäin.. istutte alas ja ota aikaa lapsen kanssa. Ehkä se siitä sitten alkaa avautumaan, tai sitten ei.
Kaikkea hyvää jatkoon.
Ihan normaalia, ettei tuoreista suhteista kerrota, eikä se tarkoita että olisi luottamuspulaa.
Onko tyttö j ännätyttö ja seukkaako jännäpojan kanssa?